Metalowiec z lat 70. XXw. uratowany od wyburzenia
Sanatorium Metalowiec w miejscowości Złockie przestało funkcjonować lata temu i od tego czas popadało w ruinę. Kiedyś górowało nad Doliną Popradu i przyciągało wielu wczasowiczów. Jego nazwa wywodzi się od fundatorów i administratorów tego obiektu, czyli Zrzeszenia Hut Polskich. Wybudowali ten obiekt dla swoich pracowników, jako zaplecze medyczno-zdrowotne, gdzie mogli przyjechać i odpocząć.
Budynek wiele lat temu został wystawiony na sprzedaż. Było wielu chętnych, którzy chcieli obiekt wyburzyć i zbudować coś zupełnie nowego. Nikt nie widział w nim potencjału. Głównym walorem, dla którego chętnych inwestorów nie brakowało była działka położona w pięknej okolicy ze wspaniałymi widokami. Jeszcze przez długi czas wiele osób wchodziło do środka żeby zobaczyć co w nim pozostało. Nie brakowało tam mebli i innego wyposażenia, a niewątpliwe wrażenie robiła mozaika basenowa.
Cenna mozaika basenowa i polichromie
Kazimierz Mann to malarz, grafik, projektant, tata dziennikarza muzycznego Wojciecha Manna. Urodził się we Lwowie w 1910 roku. Przed II wojną światową kierował atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej. Po wojnie zajął się grafiką użytkową. Jego pracę można było podziwiać w Metalowcu, to on jest twórcą mozaiki, która została zachowana praktycznie w nienaruszonym stanie. Oryginalny projekt zostanie oczyszczony i przyszli goście obiektu będą mogli go podziwiać.

Natomiast odkryte w trakcie rewitalizacji polichromie przedstawiające herby największych miast wojewódzkich, będą zdobiły ściany obiektu. Istniejący obiekt zostanie rozbudowany o część konferencyjną i hotelową z restauracją otwartą na dziedziniec. Ogromnym atutem tego miejsca jest przepiękny krajobraz, dlatego pokoje hotelowe i części wspólne zostaną wyposażone w panoramiczne okna.
Grupa Arche ratuje zabytki i cenne obiekty
Firma Arche w Metalowcu dostrzegła potencjał i zainwestowała w odbudowę tego popularnego niegdyś miejsca. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców uzdrowiska- tego typu luksusowy obiekt odmieni oblicze turystyki.

Grupa Arche realizując swoją misję ratowania polskich zabytków, nabyła obiekt w 2022 roku, aby przywrócić mu dawną świetność.
- Od momentu zakupu inwestycji trwają intensywne prace renowacyjne. Aby ocalić autentyczny charakter wnętrza, zachowamy, jak najwięcej elementów historycznych budynku. Zastane w budynku parkiety, balustrady i schody zostaną zachowane i podkreślać będą historyczną wartość obiektu - informuje inwestor.
Niektóre pokoje są już urządzone. Metalowiec ma bardzo charakterystyczną architekturę lat 60. Prosta, modernistyczna, z bardzo wysokimi pokojami, z których rozpościera się wspaniały widok na okolice. Inwestorzy chcą zachować klimat tego miejsca, dlatego projekt zakłada maksymalne wykorzystanie tego co zdołało przetrwać.
- W swoim czasie był to bardzo znany budynek, postaramy się wiele zostawić, zachowa jego charakter, ale też sporo od siebie dołożymy. Budynek się zmieni, ale myślę że osoby, które lata temu tutaj bywały dzięki zachowanym elementom będą miały co wspominać - mówił nam jakiś czas temu Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, dla której bardzo istotne jest, aby odrestaurowane obiekty zachowały swój historyczny charakter.
Na dostępnych wizualizacjach można zobaczyć, jak obiekt będzie wyglądał. Cześć z tych praca została już wykonana.
Co powstanie w odnowionym Metalowcu?
Zaprojektowany układ funkcjonalno-przestrzenny dla całego obiektu przewiduje ok. 375 pokoi hotelowych w istniejącym budynku sanatoryjnym i nowym budynku hotelowym wraz z:
salami wielofunkcyjnymi o łącznej powierzchni ok. 1500m²,
restauracją i barem z tarasami w zielonym dziedzińcu hotelowym,
przestrzenią zabaw dla dzieci (kids room),
basen, jacuzzi i strefa wellnes i SPA.
