Przypomnijmy. Minął termin składania wniosków przez rolników, którzy chcieli skorzystać z mechanizmu unijnej pomocy dotyczącej ograniczenia produkcji mleka w IV kwartale 2016. Tutaj przeczytasz więcej.
Wsparcie za mniejszą produkcję - na ten krok zdecydowało się ok. 52 tys. gospodarzy z 27 krajów UE. Przeciętnie jeden producent zaoferował wycofanie 20 ton mleka z rynku. Na redukcję dostaw UE przeznaczyła 150 mln euro - ma to ograniczyć produkcję o około 1 mld kg.
Największe zainteresowanie pierwszą transzą? Odnotowano je w Niemczech, gdzie wnioski złożyło około 15 tys. rolników (zmniejszenie produkcji o około 286 tys. ton). Najmniej zainteresowani propozycją byli mieszkańcy Rumunii i Bułgarii - stamtąd wpłynęło łącznie około 2 tys. wniosków.
Według danych Agencji Rynku Rolnego, pozytywną weryfikację w naszym kraju przeszło 3777 gospodarzy. Tutaj przeczytasz więcej o pomocy dla polskich producentów.

Uwaga, kolejne wnioski związane z ograniczaniem produkcji od listopada do stycznia 2017 przyjmowane będą do 12 października. Pomoc jest skierowana do producentów, którzy w jednym w wyznaczonych przez KE trzymiesięcznych okresów zredukują dostawy w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego.
Okresy redukcji:październik - grudzień 2016
listopad 2016 - styczeń 2017
grudzień - luty 2017
styczeń - marzec 2017
Minimalna wielkość ograniczenia dostaw mleka, do której producent ma prawo ubiegać się o pomoc wynosi 1500 kg.
Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie KE