Drugie miejsce kapituła przyznała Grzegorzowi Sienkiewiczowi, sołtysowi Lipnicy Murowanej, a trzecie Arturowi Seniukowi, sołtysowi Lewniowej w gm. Gnojnik. Laureaci otrzymali czeki na kolejno: 25, 15 i 10 tysięcy złotych.
Najlepszy sołtys chce przeznaczyć nagrodę na rozpoczęcie budowy świetlicy. – Jest gotowy projekt z pozwoleniem na budowę. Tylko brakuje pieniędzy. Marzę też o dokończeniu budowy wodociągu i kanalizacji w mojej miejscowości – mówi Józef Franczyk, który jest sołtysem Melsztyna od 34 lat.
Konkurs po raz 20. zorganizowało Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów i województwo małopolskie, które było fundatorem nagród finansowych.
Finał odbył się w Brzezince w gm. Zabierzów. Jan Szczepański, sołtys tej wioski, był zeszłorocznym laureatem nagrody i zgodnie z zasadami ogłoszenie wyników odbywa się w miejscowości zwycięskiego sołtysa.
– Wszystkie pieniądze z nagrody zostały wydane na potrzeby wioski. Kupiliśmy garaż na sprzęt, komplet mebli ogrodowych do altany na placu zabaw, który też wyposażyliśmy w cztery urządzenia dla dzieci oraz sprzęt siłowni – wymienia Jan Szczepański.
Grzegorz Przybyło, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, podkreśla ważną rolę sołtysów w lokalnych środowiskach. – Jednak w wielu gminach nadal ich ciężka praca nie jest doceniana. Także pod względem finansowym. Uważam, że powinni dostawać wyższe diety – powiedział nam prezes.
Wszyscy sołtysi otrzymali dyplomy i prezenty, a specjalną nagrodę ufundowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dla sołtysa najbardziej dbającego o bezpieczeństwo w swojej wiosce. Anna Berkowicz z oddziału KRUS w Krakowie wręczyła ją Arturowi Seniukowi, zdobywcy trzeciego miejsca w konkursie na najlepszego sołtysa Małopolski. – Przygotowaliśmy projekt, w ramach którego postawiono 60 znaków drogowych, co znacząco poprawiło bezpieczeństwo w wiosce – powiedział nam sołtys Seniuk.
Do konkursu zgłoszono 36 sołtysów z Małopolski. Po odbiór nagród wielu towarzyszyli burmistrzowie i wójtowie.
Z powiatu krakowskiego zgłoszono: Wiesława Cadera - Zabierzów, Kazimierza Drelewskiego – Balice w gm. Zabierzów, Zofię Pylę – Piekary w gm. Liszki, Zuzannę Stawinogę – Igołomia w gm. Igołomia-Wawrzeńczyce.
Z powiatu miechowskiego: Elżbietę Manterys - Pojałowice oraz Stanisława Pawlika - Jaksice z gm. Miechów oraz Waldemara Szota – Kropidło w gm. Słaboszów.
Z powiatu proszowickiego: Edytę Staniszewską – Glew i Stanisława Wilczyńskiego – Polekarcice w gm. Koniusza oraz Ryszarda Sieradzego – Przemyków w gm. Koszyce.
ZOBACZ KONIECZNIE: