Do wydzierżawienia od gminy jest działka położona przy ul. Igołomskiej 7, a na niej zachowane formy ziemne i obiekty kubaturowe fortu nr 49 1/2a Mogiła.
Zgodnie z zapisami obowiązującego dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwe jest ulokowanie w forcie funkcji usługowej z zakresu kultury (jak muzeum, wystawy), administracji, nauki, edukacji, turystyki, handlu, gastronomii. Jak zaznacza ZBK, sposób zagospodarowania fortu powinien uwzględniać zachowanie walorów architektonicznych i historycznych obiektu. Wykluczone są wszelkie funkcje zagrażające zabytkowej substancji i uciążliwe, w szczególności funkcje produkcyjne lub rozrywkowe o charakterze erotycznym.
Zwycięzca przetargu będzie musiał udostępniać fort do zwiedzania oraz zadbać o prezentację jego historii na stworzonej ekspozycji. W ogłoszeniu o przetargu dotyczącego fortu Mogiła czytamy, że zapewniona musi zostać możliwość jego zwiedzania w wybrany co najmniej jeden dzień ustawowo wolny od pracy w miesiącu lub w sobotę, w asyście przewodnika. Z kolei część obiektu - kaponierę obrony wjazdu - "z urządzoną w niej ekspozycją monograficzną dotyczącą fortu oraz Twierdzy Kraków, należy udostępniać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach działania obiektu lub w przypadku gdy charakter prowadzonej działalności nie wymaga codziennego funkcjonowania co najmniej raz w miesiącu w terminie podanym do publicznej wiadomości" - jak napisano w ogłoszeniu.
Jaka jest historia tego obiektu? W latach 1895-96 wbudowany został niewielki fort międzypolowy do obrony bliskiej, jako element trzeciego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków. Jego zadaniem w układzie obronnym Twierdzy była ochrona traktu sandomierskiego i skarpy wiślanej w Mogile oraz ochrona przedpola szańca "Wanda" wraz z kontrolą doliny Wisły.
Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony większości wyposażenia pancernego - oprócz bramy. Jako najbardziej kompletny przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków warty jest zachowania - podkreśla ZBK. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków.
W latach 2009-2020 fort przeszedł częściowy remont, podczas którego został odtworzony jego pierwotny wygląd zewnętrzny, uzupełniono wyposażenie pancerne elewacji bloku koszar. Całość założenia obronnego zabezpieczono przeciw zamakaniu z fundamentów i od stropu. Wnętrze zostało oczyszczone i przywrócono drożność wentylacji, zamontowano nowoczesną stolarkę okienną. Dzięki tym zabiegom zabudowania są suche. Prace finansowane były ze środków gminy Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Potencjalny dzierżawca fortu musi się liczyć z kosztami remontów oraz dalszej jego rewitalizacji i rekonstrukcji. Między innymi w określonym terminie trzeba będzie dokonać uczytelnienia oraz uzupełnienia kluczowych elementów zieleni fortecznej.
Zainteresowani dzierżawą mogą dokonać wizji lokalnej w forcie. 14 lipca o godz. 13 nieruchomość zostanie udostępniona w ramach dnia otwartego. Będzie można wtedy zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.
Przetarg odbędzie się 11 sierpnia o godz. 10 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16. Wywoławczy roczny czynsz dzierżawny wynosi 3,7 tys. zł. Minimalne postąpienie na przetargu nie może być niższe niż 40 złotych.
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA