Ciekawa historia dworu w Koszycach Małych
Dwór w Koszycach Małych to jeden z najważniejszych zabytków w miejscowości, z którym bardzo ściśle wiążą się dzieje miejscowości. Obiekt został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku na zamówienie Hirscha Maschlera, dzierżawcy tarnowskiej rzeźni miejskiej. W 1917 roku budynek odkupiły siostry Urszulanki, urządzając w nim niewielki klasztor. Przebudowano wówczas istniejący w dworku żydowski dom modlitwy na kaplicę z sygnaturką, w której odprawiane były msze św., kiedy Koszyce nie miały jeszcze własnego kościoła. Dodatkowo przy klasztorze zakonnice prowadziły przedszkole.
Wiele osób, które przyszły w sobotę (23 marca) na uroczyste oddanie budynku po trwającym dwa lata remoncie wspominało lata dziecięce, które spędzili w nim – uczęszczając do przedszkola oraz do kaplicy. Niektórzy, jako ministranci usługiwali w nim do mszy św.
- Później miejsce to podupadło. Zostało zniszczone, a w 2020 roku wybuchł tutaj pożar i wydało się, że nic z tego budynku już nie będzie. Jednak doszliśmy do wniosku, odpowiadając na sugestie mieszkańców, aby to miejsce odbudować, żeby ono powróciło do społeczności Koszyc. Zakres prac był ogromny i bez wsparcia rządowego nie bylibyśmy w stanie tego zrobić – mówił podczas uroczystego otwarcia dworu po remoncie Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
Prace pochłonęły 5,6 mln zł, a gmina zdobyła na ten cel m.in. dofinansowanie z Polskiego Ładu.
Zamiast rudery okazałe Centrum Historii i Sztuki
Po przecięciu wstęgi i poświęceniu odnowionego budynku tłumy mieszkańców ruszyły do środka, aby zobaczyć efekty. Zmiany są ogromne. Zamiast ruiny, która straszyła swoim wyglądem powstał reprezentacyjny dwór z mnóstwem pomieszczeń na parterze i poddaszu, w tym dużą salą ekspozycyjną i do organizacji spotkań i konferencji, a także stylowo zaadaptowane pokaźne piwnice. Estetycznie zagospodarowane zostało także przestronne otoczenie wokół dworu.
Docelowo pełnić ma on funkcje muzealno-kulturalne, w którym pielęgnowana będzie pamięć historyczna i kulturowa regionu tarnowskiego. W koszyckim Centrum Historii i Sztuki prezentowane mają być m.in. pamiątki regionalne ukazujące dziedzictwo kulturowe lokalnego folkloru.
Koła Gospodyń Wiejskich częstowały na Jarmarku Wielkanocnym
Otwarciu nowej perełki architektonicznej w gminie Tarnów towarzyszył Jarmark Wielkanocny, podczas którego gości sowicie częstowały panie z kół gospodyń wiejskich z poszczególnych sołectw. Można było skosztować potraw związanych ze świętami wielkanocnymi, były serwowane jajka, kiełbasa na gorąco, pyszne wypieki, wędlina, chleb, chrzan na różne sposoby, a także gorący bigos. Jednocześnie można było kupić świąteczne stroiki, palmy, pisanki i ozdoby. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty cukiernicze i zdobienia pisanek, był wikliniarz, a także rozstrzygnięto konkurs dla dzieci szkolnych na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Zaplanowano także koncert Karoliny Szymańskiej „Wiosna, ach to Ty”.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wyglądał Tarnów w czasach naszego dzieciństwa. Sentymentalny powrót w lata 90-te
- Świąteczne balowanie w Alfie było wyśmienite. Tłumy imprezowiczów na parkiecie!
- To już nie ruiny, a prawdziwa zamkowa wieża. Region zyskał piękną atrakcję
- CenterMed świętował swoje urodziny w Centrum Sztuki Mościce na rockowo
- Miasto ma pomysł na wykorzystanie ruin przy Wielkich Schodach. To miejsce wstydu!
Nowa atrakcja dla mieszkańców została otwarta!
