Gmina wybrała z przetargu wykonawcę zadania na terenach zielonych. Umowę na prace modernizacyjne burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk podpisał z firmą Wanta. W ramach przedsięwzięcia jest modernizacja alejek pieszo - jezdnych zlokalizowanych na terenie parku im. Adama Bogackiego w Krzeszowicach oraz ciągu pieszo - jezdnego przebiegającego po terenie Dzikich Plant.
Odnowią parkowe alejki, obrzeża, ławki
- Zakres prac będzie obejmował wymianę obrzeży betonowych, wykonanie opaski alejek parkowych z kostki granitowej, renowację ławek parkowych, wymianę koszy na śmieci oraz położenie nowej nawierzchni asfaltowej - wymieniają krzeszowiccy urzędnicy.
Na remonty i modernizacje w parku i na plantach mieszkańcy czekali od lat. To wykorzystywane miejsca do spacerów, odpoczynku wśród zieleni. Tu nad rzeką Krzeszówkę pływają dzikie kaczki, tu ustawiane są domki dla jeży, hotele dla owadów, budki lęgowe dla ptaków.
Modernizacja możliwa po zakupie
Mieszkańcy chętnie tędy spacerują, ale od lat narzekają, że teren jest zaniedbany. Jednak przez lata gmina nie mogła inwestować w te tereny, bo nie była ich właścicielem. Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy w drugiej połowie 2018 roku - po długich negocjacjach, prawie rocznych rozmowach - samorząd gminny kupił od rodziny Potockich (spadkobierców hrabiego Adama Potockiego, dawnego właściciela Krzeszowic) tren nad Krzeszówką, czyli Dzikie Planty. Kosztowało to wówczas gminę 750 tys. zł.
To nie wszystko, bo krzeszowickie władze wydzierżawiły wówczas sąsiadujący z plantami Park Bogackiego. Dopiero to otworzyło drogę do inwestowania w te obszary.
Ten zakupiony, zielony teren to obszar o powierzchni nieco ponad 1,6 hektara. Jest przeznaczony na rekreację. Planty od dawna są mocno zniszczone, wymagają zagospodarowania na nowo. Przed ich zakupem trudno było to zrobić, bo nieruchomości należały do Potockich. Tuż po zakupie terenu burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk planował modernizacje tego obszaru. Mówił wówczas o tworzeniu wzdłuż rzeki Bulwarów Krzeszowickich.
Prace w Parku Bogackiego też są możliwe. Chociaż po zakupie plant gmina nie miała pieniędzy na zakup tego parku, to w drodze negocjacji udało się dojść do porozumienie i spisać umowę na nieodpłatne użyczenie parku do 2040 roku. Ten park znajduje się obok pałacu Vauxhall, siedziby gminnego centrum kultury. Obejmuje obszar ponad 1,3 ha.
Obrona zamku Tenczyn. Szwedów zwabiła plotka o skarbach, znó...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Nowe punkty wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego
