Zakaz eksponowania krwawych plakatów antyaborcyjnych? Jest decyzja sądu

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
PolskaPress
Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Rady Miasta Krakowa na unieważnienie przez wojewodę uchwały zakazującą prezentacji w przestrzeni publicznej krwawych plakatów antyaborcyjnych.

Przypomnijmy, że uchwałę zakazującą prezentowania w przestrzeni publicznej brutalnych treści, w tym krwawych billboardów i plakatów towarzyszących demonstracjom antyaborcyjnym, Rada Miasta Krakowa przyjęła w połowie listopada ubiegłego roku. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w całości uchylił ja wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Jego zdaniem rada miasta przekroczyła swoje kompetencje prawne.

Tu szczegóły:

W ocenie służb prawnych wojewody uchwała z 18 listopada 2020 roku zawiera wady formalne przesądzające o konieczności stwierdzenia jej nieważności w całości. Jej zapisy naruszają bowiem porządek prawny w stopniu istotnym.

Chodziło m.in. o to, że gmina może wydawać przepisy porządkowe, ale tylko wtedy, gdy chodzi o unormowanie sytuacji lokalnych o charakterze szczególnym, nadzwyczajnym, co do których brak jest regulacji przepisami państwowymi. Tymczasem w ocenie wojewody w Kodeksie wykroczeń można wskazać przepisy odnoszące się do zagadnień stanowiących przedmiot przywołanej uchwały (np. art. 51 § 1 wprowadzający odpowiedzialność za wykroczenie sprawcy, który krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym lub art. 141 chroniący sferę obyczajności publicznej). "Przyjęta przez Radę Miasta Krakowa uchwała wkracza zatem w obszar regulacji ustawowej celem jej modyfikacji i dostosowania do lokalnych potrzeb zagadnienia już unormowanego w Kodeksie wykroczeń. Tego typu działanie jest sprzeczne z prawem" - uznał wojewoda.

Ostatecznie Rada Miasta Krakowa skierowała sprawę do sądu.

- Każdemu przysługuje prawo do skargi. Też mam przekonanie, że ten druk jest wątpliwy prawnie. Ale żeby to jednoznacznie orzec, uprawniony jest sąd, który jest niezwisły – mówił podkreślał Andrzej Hawranek, szef klubu KO.

- Dziwi nas, że ten temat wraca w takiej formie. Dziwi, że dotychczasowe przesłanki i opinie prawne nie są dostrzeżone. Rada miasta powinna działać w granicach prawa. Wojewoda potwierdził w swoim rozstrzygnięciu, że ten projekt był w całości niezgodny z prawem, co do swoich głównych zapisów – mówił z kolei radny Michał Drewnicki z PiS.

Wojewódzki Sąd Administracyjny podjął decyzję, że oddala skargę Rady Miasta Krakowa na unieważnienie przez wojewodę uchwały zakazującą prezentacji w przestrzeni publicznej krwawych plakatów antyaborcyjnych. Sąd przytaczał przy tym wiele argumentów, m.in.:

"W ocenie sądu prezentowanie publiczne treści drastycznych przedstawiających fotografie martwych, zakrwawionych ludzkich płodów może być zakwalifikowane jako działanie zakłócające spokój i porządek publiczny. W niniejszej sprawie nie mamy zatem do czynienia z zakresem nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub przepisach powszechnie obowiązujących, tj. z luką w treści przepisów prawnych powszechnie obowiązujących, bowiem zakres ten został uregulowany w art. 51 § 1 k.w. Tak sformułowany porządkowy przepis prawa miejscowego zastępuje ustawę, co wykracza poza zakres dopuszczalnego upoważnienia, a także narusza hierarchię aktów normatywnych (art. 87 i 94 Konstytucji RP)" - czytamy w uzasadnieniu opublikowanym na stronie WSA.

Wyrok ten nie kończy jednak ostatecznie sprawy. Jak przekazał nam Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, orzeczenie ma zostać zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Islam ,Judaizm ,Chrzescijanstwo maja te same monoteistyczne fundamenty.W tamtych czasach wiara w JEDNEGO Boga to bylo COŚ, to byla REWOLUCJA wiary.Jednak z czasem człowiek, jak to czlowiek zaczął sobie dokładać bozkow (świętych)do których się modli zamiast do Boga ,ktory mial jednoczyć i zastąpić...wielobostwa.Czesto,ci ,,święci " swoją zyciowa postawa dzielą, co raz czesciej sa to osoby czysto polityczne.Chrzescijanie bija w tym na glowe inne religie i nadaja swiadomie,czy nie ludziom cechy boskie i odwrotnie a to juz prosta droga do sekt.
G
Gość
Stawiam zarzut Bogu z art. 162 kodeksu karnego za nieudzielenie pomocy poronionym płodom!
G
Gość
16 września, 19:42, Gość:

Proponuję plakaty o molestowaniu dzieci przez księży katolickich

Albo plakaty samoistnych poronień pt. Patrz, Bóg może wszystko a nie zrobił nic

G
Gość
16 września, 17:43, Kot Kaczora:

Problem w tym, że nawet najmniejszy wrak człowieka ma nie tylko obywatelstwo polskie, ale także i przede wszystkim pełnowartościową nieśmiertelną duszę, która po śmierci wróci do Ojca Niebieskiego -- oby nie jako oskarżyciel!

Jesteś potępiony przez islam więc skąd wiesz która religia na racje?

G
Gość
Proponuję plakaty o molestowaniu dzieci przez księży katolickich
K
Kot Kaczora
Problem w tym, że nawet najmniejszy wrak człowieka ma nie tylko obywatelstwo polskie, ale także i przede wszystkim pełnowartościową nieśmiertelną duszę, która po śmierci wróci do Ojca Niebieskiego -- oby nie jako oskarżyciel!
E
Ehh
To jak w sklepie mięsnym zawieszono zdjecie geyowskiego akt seksualnego ,to gawiedź kupujaca cynaderki,ozory ,świeże mięso z malych cielakow i jagniat byla oburzona...zawieszonym zdjeciem aktu .Dziwne to ...
E
Edyta
Kupie cukier! Po ile jest u was?
G
Gość
a można eksponowac ksiezy pedofeeli? bo kilka aut już widziałem z plandekami.
Dodaj ogłoszenie