https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palenie na przystankach w Krakowie to prawdziwa plaga. Zakaz to martwy przepis? Straż miejska podaje statystyki

Aleksandra Łabędź
Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na przystankach w Krakowie nie do końca przestrzegany. Przeszło tysiąc osób z mandatami
Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na przystankach w Krakowie nie do końca przestrzegany. Przeszło tysiąc osób z mandatami Andrzej Muszynski
Zakaz palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji zbiorowej w Krakowie nie jest "martwym przepisem". Wiele osób sięgając po coraz to nowsze produkty jak, np. elektroniczne papierosy, coraz częściej bagatelizuje komfort innych osób, które również przebywają na przystankach. Radny Gibała interpeluje w tej sprawie do prezydenta Krakowa twierdząc, że mieszkańcy mają już tego dosyć. - Zdarza się nawet, że dym przedostaje się do stojącego na przystanku pojazdu - wyjaśnia. Tymczasem tylko od początku roku krakowska straż miejska podjęła już ponad 1,7 tys. interwencji wobec łamania tego zakazu.

W listopadzie radny Łukasz Gibała zwrócił uwagę na uciążliwy problem, który mieszkańcom Krakowa daje się we znaki. Z jego relacji wynika, że zakaz palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji zbiorowej nie jest przez wszystkich przestrzegany. Radny przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przystanki komunikacji zbiorowej na terenie Krakowa stanowią strefę wolną od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego, oraz że zakaz palenia wyrobów tytoniowych obejmuje obszar w odległości 15 metrów od znaku drogowego wskazującego przystanek.

- W ostatnim czasie otrzymałem wiele wiadomości od mieszkańców, z których wynika, że zakaz ten często nie jest przestrzegany, co dla innych pasażerów komunikacji miejskiej oczekujących na przystankach jest niezwykle uciążliwe (...) Jak zauważają pasażerowie komunikacji miejskiej, zdarza się nawet, że dym przedostaje się do stojącego na przystanku pojazdu. Ponadto w rejonie przystanków często występuje zaśmiecenie niedopałkami porzucanymi przez osoby tam palące. Mieszkańcy mają wrażenie, że przypadki tego wykroczenia zbyt rzadko są ujawniane przez strażników miejskich, a wobec ich sprawców nie są wyciągane konsekwencje, co sprawia, że zakaz palenia wyrobów tytoniowych w opinii wielu Krakowian jest „martwym przepisem” - wyjaśnia Gibała.

Tylko od początku roku do 31 października br. strażnicy miejscy ujawnili łącznie 1 783 przypadki palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji zbiorowej. Wobec 1 038 osób wyciągnięto konsekwencje w postaci nałożenia mandatów karnych.

Za "puszczanie dymka" w miejscach niedozwolonych grozi nawet 500 zł mandatu.

Przypominamy, że w 2017 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę rozszerzającą zakaz palenia papierosów w miejscach użytku publicznego dodatkowo o zakaz używania e-papierosów i tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych.

Coraz młodsze osoby sięgają po papierosy

- Zarówno sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom nieletnim, jak i palenie wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji publicznej - to wykroczenia - wyjaśnia nam podkom. Piotr Szpiech z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i dodaje: "Nie prowadzimy statystyki dotyczącej nałożonych mandatów karnych w związku z tymi wykroczeniami (red. część interwencji mogła zostać zakończona właśnie w taki sposób), natomiast w krakowskich komisariatach w ogniwach spraw wykroczeń, od początku roku wszczęto 10 postępowań dotyczących sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom nieletnim oraz 11 postępowań dotyczących palenia wyrobów tytoniowych na przystankach komunikacji publicznej" - wyjaśnia.

Kampania prowadzona przez Miasto

- Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie wspólne ze Strażą Miejską Miasta Krakowa oraz operatorami świadczącymi usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Krakowa, przeprowadza w mediach miejskich kampanie społeczne mające na celu przypomnienie obowiązujących przepisów prawa dotyczących zakazu palenia wyrobów tytoniowych w obrębie przystanków komunikacji zbiorowej - tłumaczy Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski i dodaje: "W tym celu zostaną wykorzystane m. in. udostępnione miejskie nośniki informacyjne: citilight, ekrany KKM, a także zostanie przyznany czas na emisje spotów w BusTV".

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
też uważam, że gdy na przystanku stoją oczekujący na środek transportu ludzie to palenie powinno być zabronione, ale palacze nie powinni być karani gdy na przystanku są sami i sobie puszczą dymka. Warto wytłumaczyć ludziom co Straż Miejska uważa za obręb przystanku ? czy to również dotyczy ludzi stoją[wulgaryzm]h z tyłu wiaty przystankowej na chodniku, niech ktoś poda w metrach, ile wynosi bezpieczna odległość dla palacza licząc od bocznego słupka wiaty. Nie chciałbym być zaskoczony kiedy czekając na tramwaj np. na Rondzie Mogilskim, stoję sobie moim zdaniem poza obrębem przystanku przy koszu na śmieci z zapalonym papierosem i ktoś czy nawet jakiś mundurowy zwraca i uwagę, że nie wolno palić.

Zastanawia mnie dlaczego głos w sprawie zabiera radny Gibała, skoro on nie korzysta z komunikacji miejskiej, a wskazuje on obręb przystanku dotyczący kierowcy. Zapomina, że z komunikacji miejskiej korzysta najwięcej tych bez prawa samochodu którzy nie znają przepisów ruchu drogowego, a znaki drogowe dotyczą kierowców, a nie pieszych.na przystankach. Kuźwa, a miałem na niego głosować. Mieszkańcom Krakowa dają się we znaki przede wszystkim korki w mieście, przygotowywana na hura, zła organizacja ruchu podczas robót drogowych

i oczekiwanie na transport. Z pętli na oś.Piastów, a właściwie Boh. Września chciałem zawieść wnuczkę na angielski na oś. Dyw.303 i przez godzinę nie jechał żaden autobus linii 159. Lekcja przepadła, a za to się płaci.
N
Niepalący
Palenie to bardzo paskudny, "inwazyjny" nawyk. Człowiek prześmierdnie w towarzystwie takiego palacza tym dymem cały, nie dość, że się nawdycha - wcale nie paląc.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska