Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakłady Mechaniczne w Tarnowie wyremontują armaty z polskich okrętów. Morskie "Wróble" stanowią kluczowe uzbrojenie Marynarki Wojennej

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
22 lutego 2024 r. Zakłady Mechaniczne w Tarnowie zawarły umowę z Komendą Portu Wojennego Świnoujście na naprawę 3 morskich armat ZU-23-2M. Umowa zakłada przeprowadzenie naprawy do 30 listopada 2024 roku.
22 lutego 2024 r. Zakłady Mechaniczne w Tarnowie zawarły umowę z Komendą Portu Wojennego Świnoujście na naprawę 3 morskich armat ZU-23-2M. Umowa zakłada przeprowadzenie naprawy do 30 listopada 2024 roku. Marian Kluczyński
Zakłady Mechaniczne w Tarnowie zajmą się naprawą trzech armat morskich ZU-23-2M, które stanowią podstawę obrony przeciwlotniczej polskich okrętów wojskowych. Zgodnie z umową podpisaną z Komendą Portu Wojennego Świnoujście, zestawy armat nazywanych "Wróblami" mają z powrotem trafić do jednostek marynarki wojennej pod koniec roku.

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne słyną głównie z produkcji broni stosowanej przez siły lądowe. Z Tarnowa wywodzi się jednak również uzbrojenie montowane na okrętach wojskowych. Najpopularniejsze z nich do armaty ZU-23-2M określane jako „Wróbel I” Pierwsze zestawy tego uzbrojenia pojawiły się w pierwszej połowie lat 80-tych XX w., a do dziś tarnowska firma wyprodukowała ponad 50 egzemplarzy. "Wróble" stanowią o sile m.in. na ORP Kaszub, ORP Gopło, ORP Bałtyk, są też montowane na różnych wojskowych trałowcach i kutrach transportowych.

- Wiele jest do dziś w eksploatacji i stanowią podstawę obrony przeciwlotniczej jednostek pływających Marynarki Wojennej RP, spełniając zadania, do jakich są przeznaczone. Służą do zwalczania nisko lecących celów powietrznych takich jak: samoloty, śmigłowce, rakiety skrzydlate, bezpilotowe statki latające, desant powietrzny oraz nieopancerzone i lekko opancerzone cele lądowe oraz nawodne - informuje Paweł Handkiewicz, dyrektor handlowy w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie.

Armaty będę naprawiane w Tarnowie

W najbliższym czasie do tarnowskiej firmy zbrojeniowej trafią trzy armaty morskie ZU-23-2M, które wymagają prac remontowych. Przez ostatnie lata stanowiły uzbrojenie różnych okrętów Marynarki Wojennej RP, ale niektóre z ich elementów muszą być wymienione bądź naprawione.

- Po dostarczeniu do siedziby Zakładów Mechanicznych armaty są demontowane do poziomu pojedynczych części i podlegają weryfikacji na zgodność parametrów z wymaganiami Warunków Technicznych. Sprawdzane są między innymi: wymiary elementów, siły sprężyn, a także struktura wewnętrzna elementów narażonych na silne oddziaływanie kinetyczne – strzelanie. Po przeprowadzeniu defektacji wskazujemy elementy, które nadają się do regeneracji, a które należy wykonać od nowa - podkreśla Paweł Handkiewicz.

Konstrukcja armaty ZU-23-2M oparta jest na produkowanej w tarnowskich zakładach lądowej holowanej armacie przeciwlotniczej ZU-23-2. Wyposażona jest w elektrohydrauliczne układy napędowe w azymucie i elewacji oraz celownik kolimatorowy. ZU-23-2M uzbrojona jest w dwie armaty o kalibrze 23 mm, zasilane z dwóch magazynów amunicyjnych zawierających po 50 sztuk zataśmowanych nabojów.

Zakłady Mechaniczne tworzą broń dla marynarki wojennej

Armaty ZU-23-2M "Wróbel I" to nie jedynie uzbrojenie, które Zakłady Mechaniczne produkują z myślą o marynarce wojennej. W pierwszej połowie lat 90-tych został opracowany i wprowadzony do produkcji morski zestaw rakietowo-artyleryjski ZU-23-2MR „Wróbel II”, składający się z dwóch armat kalibru 23 mm z lufami chłodzonymi cieczą oraz dwóch wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Strzała 2M. Wyprodukowano w sumie 30 takich egzemplarzy, z czego kilka na eksport.

- Jesteśmy również uczestnikiem programu „35mm automatyczna armata morska KDA z zabudowanym na okręcie systemem kierowania ogniem wykorzystującym Zintegrowaną Głowicę Śledzącą ZGS-158 wykonaną w wersji morskiej wraz ze stanowiskiem kierowania ogniem”, która jest na etapie wdrażania. Przygotowujemy się do dostawy na nowo budowane okręty Marynarki Wojennej RP - zaznacza dyrektor handlowy z tarnowskich Zakładów Mechanicznych.

W Tarnowie powstaje różnego rodzaju uzbrojenie. Zobaczcie, co Zakłady Mechaniczne mają w swojej ofercie.

Broń z Tarnowa znana jest nie tylko w Polsce! Oto karabiny, ...

Zakończył się remont w dawnej bursie, a uchodźcy mieszkają teraz w lepszych warunkach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska