Negocjacje się nie powiodły, miasto skorzysta z decyzji administracyjnej?
Pozostałości po spalonej kamienicy od 14 lat straszą w samym sercu Tarnowa. Podejmowane dotąd przez właścicieli nieruchomości działania w sprawie zagospodarowania na nowo tego miejsca okazały się nieskuteczne. Były plany odbudowy, ale nic z nich nie wyszło, podobnie zresztą, jak próbami odsprzedania atrakcyjnie położonego terenu. Negocjacje w tej sprawie dwukrotnie prowadziło m.in. miasto. Niestety, za każdym razem, kończyły się fiaskiem.
- Właściciele tego terenu nie są w stanie sami należycie się nim zająć. To ścisłe centrum miasta. Nie możemy pozostawiać tego fragmentu bez zainteresowania – tłumaczy Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Brak porozumienia w sprawie odkupienia pozostałości spalonej kamienicy nie przekreśla – jak dodaje – starań o to, aby to miasta ostatecznie stało się jej właścicielem. Prezydent chce bowiem zaproponować jej zakup na podstawie decyzji administracyjnej.
- W takiej sytuacji miasto mogłoby nabyć nieruchomość na podstawie wyceny rynkowej dokonanej przez niezależnego biegłego rzeczoznawcy nawet bez zgody właścicieli – wyjaśnia prezydent Tarnowa.
Od strony Rynku zabytkowa kamienica, od Wielkich Schodów nowoczesna bryła
Roman Ciepiela wzbudził ożywioną dyskusję w internecie prezentując na swoim facebookowym profilu koncepcję architektoniczną tego, jak miejsce to mogłoby w przyszłości wyglądać. Zgodnie z nią w sąsiedztwie renesansowych kamienic, wzdłuż Wielkich Schodów, miałaby powstać nowoczesna, w dużej mierze przeszklona, bryła zupełnie nowego budynku. Jego ściana frontowa - od strony Rynku 6 – zgodnie z zaleceniami konserwatora, pozostałaby bez zmian.
- Współistnienie nowych i starych form nie jest niczym nowym. Podobne rozwiązania istnieją w wielu innych miastach. To nie jest ostateczny projekt, tylko koncepcja, która będzie jeszcze przedmiotem dyskusji. Powstała ona z myślą o Centrum Dialogu, które pierwotnie chcieliśmy w tym miejscu usytuować. Teraz osobiście widziałbym tutaj dodatkowe przestrzenie dla Pasażu Odkryć, który okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i warto pomyśleć o rozszerzeniu jego oferty – dodaje Roman Ciepiela.
Na wykup nieruchomości miasto zapisało w Wieloletniej Prognozie Finansowej – 2 mln zł.
Bądź na bieżąco i obserwuj
W Tarnowie powstanie dzielnica żydowska
