Studenci stanęli przed dużym wyzwaniem
Zadanie, które postawiono przyszłym architektom nie było łatwe. Pozostałości spalonej i w dużej mierze rozebranej kamienicy znajdują się bowiem przy tarnowskiej Starówce, nazywanej Perłą Renesansu, są objęte ochroną konserwatorską, a to w dużej mierze ogranicza możliwości projektowe.
- Studenci przygotowując swoje projekty byli świadomi tych ograniczeń. Wiedzieli, jak daleko mogą się posunąć w swoich wizjach na temat tego, jak to miejsce mogłoby wyglądać, balansując pomiędzy tym, co zabytkowe a nowoczesne – tłumaczy Jacek Adamczyk, dyrektor Centrum Dialogu - Idea Tarnów, który uczestniczył w obradach jury, oceniającego przygotowane prace.
Przyszli architekci mieli za zadanie przekształcić zrujnowaną kamienicę w „żywą” przestrzeń miejską z budynkiem nowej generacji. Praca nad projektami obejmowała wiele etapów: od analizy istniejącego stanu po koncepcję przekształcenia miejsca w funkcjonalny i estetyczny obiekt.
Ich zadaniem było nie tylko przygotować ciekawy projekt architektoniczny, ale także wymyślić przeznaczenie budynku, który docelowo stanie w sąsiedztwie tarnowskiego Rynku.
- To naprawdę duża przestrzeń. Cała działka ma ponad 700 metrów kwadratowych. Mnożąc to przez kilka kondygnacji otrzymujemy tak naprawdę parę tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do zagospodarowania – zauważa Jacek Adamczyk.
Muzeum Szczepanika, centrum winiarstwa, a może... sala weselna
Studenci zaproponowali aby w nowo powstałym budynku na rogu Rynku i wzdłuż Wielkich Schodów utworzyć m.in. centra społecznej integracji i kinematografii, winiarstwa, gier i rozrywki, integracji i rękodzieła, twórczości artystycznej, designu, integracji międzypokoleniowej czy kawowe centrum biznesu. Inni widzą w tym miejscu pomieszczenia konferencyjno-eventowe, muzeum Jana Szczepanika, nową siedzibę TCK a nawet salę weselną z winiarnią i hotelem. W kilku projektach pojawiły się pomysły na zaadaptowanie nowych przestrzeni pod działalność zdrowotną,w tym z ukierunkowaniem na seniorów.
- Te projekty mają na celu otworzyć przestrzeń do dyskusji na temat tego, w jaki sposób zagospodarować to miejsce, aby nie tylko nie straszyło swoim wyglądem, ale by zyskało nowe życie. To koncepcje, wizje, przyczynek do rozmów na temat tego, w jakim kierunku chcemy pójść, a nie gotowe projekty do realizacji. Na te przyjdzie jeszcze czas – tłumaczy Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
Wykonane prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej można oglądać do 30 stycznia w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ulicy Wałowej. W poniedziałek oceniało je jury, które w środę (15 stycznia) ogłosi swój werdykt. W jego składzie znaleźli się m.in. znani architekci i wykładowcy a także konserwator zabytków.
Prowadzącym przedmiot był dr inż. arch. Bartosz Dendura z PK, opiekę projektową sprawowały też dr inż. arch. Marta Łukasik, dr inż. arch. Ewelina Panasiuk i dr inż. arch. Anna Porębska.
- Tarnowianie powitali 2025 rok, wielka zabawa sylwestrowa powróciła na Rynek
- Nasi ludzie w TV. Mogliśmy ich oglądać w tym roku na ekranach telewizorów
- Przypomnijcie sobie Tarnów z pierwszej dekady XXI wieku! Łezka w oku się zakręci
- Katastrofa na Dunajcu koło Tarnowa. Tysiące śniętych ryb
- Takimi autobusami kiedyś jeździło się po Tarnowie! Zostało po nich tylko wspomnienie
- Oto najwięksi pracodawcy w regionie! Zatrudniają setki, a nawet tysiące osób
