https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na działce z ruinami młyna Szancera w Tarnowie wreszcie coś drgnęło. Robotnicy porządkują teren. Niedługo ruszy sprzedaż pokoi hotelowych

Paweł Chwał
Na działce z ruinami młyna Szancera rozpoczęły się prace przygotowawcze do dużej rewitalizacji tego miejsca, które od lat straszy w centrum Tarnowa
Na działce z ruinami młyna Szancera rozpoczęły się prace przygotowawcze do dużej rewitalizacji tego miejsca, które od lat straszy w centrum Tarnowa Paweł Chwał
Rozpoczęły się prace przygotowawcze na działce przy ul. Kołłątaja w Tarnowie z ruinami młyna Szancera. Pozostałości budynku, który w ostatnich latach wielokrotnie trawiły pożary, zamienić się mają w reprezentacyjne miejsce w Tarnowie, pełniące funkcje hotelowe z przestrzenią kulturalno-wystawienniczą i eventową.

Ruszyła wycinka samosiejek na działce przy Wątoku

Na działce na rogu ul. Kołłątaja i Mostowej od kilku dni trwają prace porządkowe, polegające m.in. na wycince samosiejek, które zarosły teren wokół zrujnowanego budynku. Oczyszczony został już plac od strony północnej, do wykarczowania zostały jeszcze chaszcze i samosiewy porastające działkę od strony ul. Mostowej i na południu - od Wątoku. Wcześniej wyburzona została m.in. strażnica przy bramie wjazdowej oraz uprzątnięto budynek spalonej przybudówki od strony zachodniej.

- To wszystko są na razie prace przygotowujące do właściwej inwestycji, która powinna rozpocząć się na dobre wiosną. Mamy już wszystkie konieczne pozwolenia i uzgodnienia – tłumaczy Magdalena Sidorowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu Arche S.A.

Znana z ciekawych rewitalizacji historycznych budynków spółka równocześnie chce ruszyć ze sprzedażą pokoi w nowo dobudowanej części hotelowej, która stanąć ma od strony zachodniej.

Arche będzie sprzedawać pokoje w hotelu, który stanie obok ruin młyna

Hotel działać ma w inwestycyjnym Systemie Arche. Jest to autorski system inwestowania w lokale niemieszkalne w obiektach hotelowych. Polega on na tym, że nabywca kupuje pokój z wyodrębnioną księgą wieczystą i co miesiąc czerpie zyski z działalności całego obiektu. Miesięczne wynagrodzenie jest proporcjonalne do ilości posiadanych metrów kwadratowych, a wypłacane jest niezależnie od tego, czy dany pokój jest wynajmowany w danym momencie czy nie. To minimum 5 proc. rocznie od ceny zakupu lokalu. Górnej granicy nie ma. Jeśli hotel zarobi np. 7, 8 czy 14 proc. taki procent otrzyma również klient.

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentów i materiałów do sprzedaży pokoi. Ta powinna ruszyć lada tydzień - mówi Magdalena Sidorowicz.

Miejsce wstydu zamieni się w wizytówkę Tarnowa

Pod nowe skrzydło wyburzona ma zostać przybudówka dawnego laboratorium. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, w przeciwieństwie do pozostałych (młyna, spichlerza i kaszarni), które mają status zabytku i są chronione.

- Projekt zakłada zagospodarowanie pomieszczeń w środku pod nową funkcję. Bryła budynku zostanie jednak zachowana – tłumaczy Paulina Hebda, p.o. kierownika tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Pozostałości dawnego młyna Szancera przekształcone mają zostać w atrakcyjne miejsce do organizowania konferencji, wydarzeń kulturalnych a także różnego rodzaju eventów. Wraz z rewitalizacją zrujnowanego budynku nowy, atrakcyjny wgląd zyska też teren wokół dawnego młyna.

- W projekcie nie ma mowy o zmianach układu komunikacyjnego w rejonie działki, która przejdzie gruntowną rewitalizację. Utrzymane zostaną obecne wjazdy od strony ulicy Kołłątaja, a także Mostowej przed mostem na Wątoku – tłumaczy Maciej Włodek, zastępca prezydenta Tarnowa.

Według zapowiedzi Grupy Arche jest szansa na to, że nowy obiekt na mapie Tarnowa będzie gotowy na koniec 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska