Ruszyła wycinka samosiejek na działce przy Wątoku
Na działce na rogu ul. Kołłątaja i Mostowej od kilku dni trwają prace porządkowe, polegające m.in. na wycince samosiejek, które zarosły teren wokół zrujnowanego budynku. Oczyszczony został już plac od strony północnej, do wykarczowania zostały jeszcze chaszcze i samosiewy porastające działkę od strony ul. Mostowej i na południu - od Wątoku. Wcześniej wyburzona została m.in. strażnica przy bramie wjazdowej oraz uprzątnięto budynek spalonej przybudówki od strony zachodniej.
- To wszystko są na razie prace przygotowujące do właściwej inwestycji, która powinna rozpocząć się na dobre wiosną. Mamy już wszystkie konieczne pozwolenia i uzgodnienia – tłumaczy Magdalena Sidorowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu Arche S.A.
Znana z ciekawych rewitalizacji historycznych budynków spółka równocześnie chce ruszyć ze sprzedażą pokoi w nowo dobudowanej części hotelowej, która stanąć ma od strony zachodniej.
Arche będzie sprzedawać pokoje w hotelu, który stanie obok ruin młyna
Hotel działać ma w inwestycyjnym Systemie Arche. Jest to autorski system inwestowania w lokale niemieszkalne w obiektach hotelowych. Polega on na tym, że nabywca kupuje pokój z wyodrębnioną księgą wieczystą i co miesiąc czerpie zyski z działalności całego obiektu. Miesięczne wynagrodzenie jest proporcjonalne do ilości posiadanych metrów kwadratowych, a wypłacane jest niezależnie od tego, czy dany pokój jest wynajmowany w danym momencie czy nie. To minimum 5 proc. rocznie od ceny zakupu lokalu. Górnej granicy nie ma. Jeśli hotel zarobi np. 7, 8 czy 14 proc. taki procent otrzyma również klient.
- Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentów i materiałów do sprzedaży pokoi. Ta powinna ruszyć lada tydzień - mówi Magdalena Sidorowicz.
Miejsce wstydu zamieni się w wizytówkę Tarnowa
Pod nowe skrzydło wyburzona ma zostać przybudówka dawnego laboratorium. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, w przeciwieństwie do pozostałych (młyna, spichlerza i kaszarni), które mają status zabytku i są chronione.
- Projekt zakłada zagospodarowanie pomieszczeń w środku pod nową funkcję. Bryła budynku zostanie jednak zachowana – tłumaczy Paulina Hebda, p.o. kierownika tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Pozostałości dawnego młyna Szancera przekształcone mają zostać w atrakcyjne miejsce do organizowania konferencji, wydarzeń kulturalnych a także różnego rodzaju eventów. Wraz z rewitalizacją zrujnowanego budynku nowy, atrakcyjny wgląd zyska też teren wokół dawnego młyna.
- W projekcie nie ma mowy o zmianach układu komunikacyjnego w rejonie działki, która przejdzie gruntowną rewitalizację. Utrzymane zostaną obecne wjazdy od strony ulicy Kołłątaja, a także Mostowej przed mostem na Wątoku – tłumaczy Maciej Włodek, zastępca prezydenta Tarnowa.
Według zapowiedzi Grupy Arche jest szansa na to, że nowy obiekt na mapie Tarnowa będzie gotowy na koniec 2026 roku.
- Tarnowianie powitali 2025 rok, wielka zabawa sylwestrowa powróciła na Rynek
- Nasi ludzie w TV. Mogliśmy ich oglądać w tym roku na ekranach telewizorów
- Przypomnijcie sobie Tarnów z pierwszej dekady XXI wieku! Łezka w oku się zakręci
- Katastrofa na Dunajcu koło Tarnowa. Tysiące śniętych ryb
- Takimi autobusami kiedyś jeździło się po Tarnowie! Zostało po nich tylko wspomnienie
- Oto najwięksi pracodawcy w regionie! Zatrudniają setki, a nawet tysiące osób
