Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się konserwacja połowy drewnianego baraku w byłym obozie Auschwitz II -Birkenau

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Dzięki przeprowadzonej konserwacji historyczny budynek będzie udostępniony odwiedzającym, przede wszystkim grupom studyjnym

Zakończyła się konserwacja połowy drewnianego baraku więźniarskiego z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Historyczny obiekt powrócił do Miejsca Pamięci w 2013 r. po trwającym ponad 20 lat wypożyczeniu do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.
Fragment baraku został scalony z drugą jego częścią, która pozostała na terenie byłego obozu w swoim oryginalnym miejscu. Dzięki przeprowadzonej konserwacji historyczny budynek będzie udostępniony odwiedzającym, przede wszystkim grupom studyjnym.
W 1990 r. wschodnia połowa baraku została wypożyczona do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Zachodnia część baraku, która pozostała na swoim pierwotnym miejscu, w latach 2009-2012 została poddana konserwacji w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Po powrocie wschodniej części z wypożyczenia opracowano pełen program prac konserwatorskich, które rozpoczęto w 2015 r. dzięki finansowaniu Fundacji Auschwitz-Birkenau.
– Naszym najważniejszym zadaniem była konserwacja historycznych drewnianych elementów, która obejmowała m.in. oczyszczanie, dezynfekcję i – w miejscach tego wymagających – wzmocnienie. Konserwacji poddano także historyczną papę znajdującą się we wnętrzu paneli ściennych. Oczyszczono i zabezpieczono warstwy malarskie i oznaczenia montażowe na drewnianych elementach. Wykonano również konserwację elementów metalowych – powiedziała Anna Łopuska, szefowa zespołu Globalnego Planu Konserwacji.
– Konserwacji poddano również palenisko i komin, który także wzmocniono konstrukcyjnie. Oczyszczono, zdezynfekowano i uzupełniono ubytki w posadzkach betonowych. Po zmontowaniu baraku i zabezpieczeniu dachu, w całym budynku zainstalowana została instalacja odgromowa – dodała Łopuska.
Barak nr 30 na terenie odcinka BIIb obozu Birkenau jest jedynym zachowanym spośród drewnianych baraków, które w okresie do 9 września 1943 r. wybudowano w obrębie sektora obozowego BIIb (Familienlager Theresienstadt). W czasie funkcjonowania obozu w tym baraku, podobnie jak w barakach o numerach 28 i 32 mieścił się szpital obozowy, przeznaczony zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
W baraku tym znajdowały się dwa oddziały szpitalne: oddział internistyczny dla kobiet z dziećmi (od wschodu) oraz oddział zakaźny (od zachodu). Na zachowanym ceglanym kominie baraku zachowało się oryginalne malowidło wykonane przez więźniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska