
Zadanie 2. na maturze z WOS-u
Zadanie 2
2.1. Socjalizacja pierwotna.
Rysunek 1. (uwaga: prawdopodobny błąd arkusza, bowiem prawidłowo powinno się użyć nazwy socjalizacja wtórna, która realizowana przez instytucje a nie rodzinę. W tekście jest głównie mowa o socjalizacji wtórnej).
Uzasadnienie: młody człowiek pobiera naukę w szkole, uczy się podstaw matematyki. Ta wiedza jest niezbędna do pełnienia w przyszłości wielu ról społecznych.
Socjalizacja odwrócona. Rysunek 2. Uzasadnienie: Starsze pokolenie, częściowo wykluczone cyfrowo uczy się od młodszego pokolenia obsługi nowoczesnych urządzeń i świata nowych technologii.
2.2. Rysunek 2 TAK . Socjalizacja odwrócona jest odwrotnością socjalizacji pierwotnej, podobnie socjalizacja wtórna. Wynika to z bardzo szybkich zmian społecznych i kulturowych. Młodsze pokolenie szybciej przyswaja nowe technologie, obyczaje i wartości. Jest ono też bardziej otwarte na nowości.

Zadanie 3. na maturze z WOS-u
Zadanie 3
3.1 Rozstrzygnięcie: TAK
Uzasadnienie: Jak wynika z przytoczonych danych wśród respondentów w wieku 18-24 w II 2018 – 50% wskazywało, że ma wpływ na sprawy kraju. W tym samym okresie tylko 38% ogółu społeczeństwa tak twierdziło. Natomiast z danych drugiego sondażu wynika, że w II 2018 wpływ na sprawy lokalne wśród ankietowanych w wieku 18-24 lata deklarowało aż 76%, natomiast w ogóle badanych, w tym samym okresie deklarowało tak 59%.

Zadania 3. i 4. na maturze z WOS-u 2024
Zadanie 3
3.2
1. F
2. F
Zadanie 4
4.1
A
4.2 . Argument. Globalizacja w sensie społecznym doprowadza do dyfuzji czyli przenikania się cech, właściwości kulturowych między społeczeństwami i jest to nie przejściowy ale stały proces dekompozycji obowiązujących dotychczas norm społecznych.

Zadanie 5. na maturze z WOS-u 2024
Zadanie 5
5.1 Rozstrzygnięcie. Organizacja nr 2.
Uzasadnienie: Opis 2 dotyczy organizacji pozarządowej (NGO) czyli fundacji – Instytut Spraw Publicznych. Tylko organizacje pozarządowe mogą być organizacjami pożytku publicznego, które maja prawo do odpisu 1,5% podatku dochodowego.
5.2 Rozstrzygnięcie : TAK
Uzasadnienie: Jak wynika z ustawy o Ośrodku Studiów Wschodnich ma on się zajmować analizą i studiami prognostycznymi czyli klasycznie ma doradzać rządowi co jest zadaniem „think-tanków”. Podobnie fundacja ISP zajmuje się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych.