Wybudowana w latach 70. żelbetonowa konstrukcja była wówczas przejawem szczytu myśli technicznej w Polsce. Powstała, by turyści mogli dojechać do górnej części Kościeliska i do hotelu Kasprowy. Miała stanowić jeden z elementów obwodnicy Zakopanego.
Jednak od lat estakada nie była remontowana. Konstrukcja sypie się. Z uwagi na fatalny stan, kilka lat temu ograniczono na niej ruch z dwóch do jednego pasa w każdą stronę, a także ograniczono prędkość do 30 km/h. Mimo zagrożenia, handel na targowisku bezpośrednio pod estakada odbywa się w najlepsze.
- Zakopiański wiadukt jest niebezpieczeństwem. To tykająca bomba - wielokrotnie mówił w mediach Józef Krzeptow-ski Jasinek, zakopiański specjalista ds. budowy mostów. - Gdyby tam runęły belki skrajne, liczba zabitych byłaby spora.
W końcu udało się znaleźć pieniądze na remont konstrukcji. Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał dofinansowanie dla tej inwestycji. - Modernizacja ma pochłonąć około 18-19 milionów złotych - mówi marszalek Marek Sowa. - Z tego 85 procent do dotacja unijna, a resztę około 2,7 miliona złotych będzie stanowił wkład własny powiatu tatrzańskiego.
Teraz przed wykonawcami remontu - starostwem tatrzańskim i Zarządem Dróg Wojewódzkich - uzyskanie decyzji środowiskowej i wszelkich pozwoleń. - Myślę, że uda nam się dokumentację zbrać do wiosny 2013 roku, tak że około maja powinny ruszyć pierwsze roboty - mówi Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański.
Remont obejmie całą konstrukcję, włącznie z wjazdami na estakadę. W planach jest całkowita modernizacja wiaduktu.
- Chcemy, by tam powstała nie tylko dobra, bezpieczna droga w stronę Polany Szymosz-kowej, ale także nowa atrakcja turystyczna w tej części miasta - zapowiada Gąsienica Makowski.
Ruch samochodowy ma zostać puszczony jedynie jedną nitką estakady - tą od strony Gubałówki. - Na drugiej zaś, od strony Krupówek, planujemy uczynić promenadę spacerową z parkingiem samochodowym - uzupełnia starosta.
Na nowym postoju na znaleźć się 180 miejsc dla aut. Wejść na estakadę będzie można od ulicy Nowotarskiej, a zejść w rejonie starego kościółka przy ul. Kościeliskiej. - Zostanie przebudowany przede wszystkim wjazd na estakadę od strony ronda przy Nowotarskiej - zaznacza Gąsienica Makowski.
Prace mają być prowadzone etapami. Jednak nie obejdzie się bez utrudnień dla ludzi prowadzących swoje biznesy na targowisku pod estakadą. - Naturalnie na czas prac stragany spod konstrukcji zostaną usunięte - mówi starosta.
Modernizacja ma zakończyć się w 2014 r. Prace najprawdopodobniej zbiegną się z budową hali pod Gubałówką. - Do 25 listopada czekamy na oferty w przetargu na wykonanie hali. Tym samym dzięki estakadzie, nowej hali wielofunkcyjnej, czy budowanemu właśnie targowi maślanemu, rejon pod Gubałówką zyska nowe oblicze - uważa starosta.
Kraków: Święto Niepodległości 11 listopada sprzed lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!