Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Uczniowie ze szkół pod Giewontem pisali maturę z języka polskiego. Jak im poszło?

Aurelia Lupa
Antoni, Szczepan, Wojtek, Konrad, Antoni, Julia - zadowoleni maturzyści z Liceum Plastycznego w Zakopanem
Antoni, Szczepan, Wojtek, Konrad, Antoni, Julia - zadowoleni maturzyści z Liceum Plastycznego w Zakopanem Aurelia Lupa
Ponad 300 młodych zakopiańczyków przystąpiło w środę 4 maja do egzaminu maturalnego. Matura 2022 rozpoczęła się od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. - Ogólnie było prościej niż się spodziewaliśmy, ale stres był ogromny - mówią zgodnie uczniowie spod Giewontu.

Do egzaminu w powiecie tatrzańskim podeszło blisko 327 abiturientów — to tegoroczni absolwenci liceów i techników. - To szczególny rocznik, który sporą część swojej licealnej edukacji spędził przed monitorem komputera, na zdalnym nauczaniu z powodu pandemii covid 19 - mówi Marek Król- Józaga, dyrektor Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem.

Przez przedłużająca się sytuacje i wydłużone zdalne nauczanie, minister edukacji również w tym roku, zdecydował się na okrojenie części wymagań wobec maturzystów.

- Wszyscy spodziewaliśmy się czegoś okropnego. Ale okazało się, że było bardzo łatwo. Ogólnie przez zajęcia zdalne mieliśmy bardziej okrojony materiał. Pierwszy temat dotyczył "Pana Tadeusza" i tradycji. To był zdecydowanie trudniejsze zagadnienie. Natomiast drugi dotyczył relacji z drugim człowiekiem, kiedy nam to daje szczęście na podstawie tekstu z "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej. Temat fajny, bo miłość w literaturze jest prawie wszędzie i można odnieść się do wielu tytułów - mówi Konrad, tegoroczny maturzysta z Liceum Plastycznego w Zakopanem.

Większość maturzystów zadeklarowała, że wybrała do opracowania temat drugi - o relacjach z drugim człowiekiem. Niewiele osób zdecydowało się na pisanie tematu z „Pana Tadeusza”. Jak wyliczyli uczniowie z Liceum Plastycznego, na pięćdziesiąt osób zdających maturę w "Plastyku", tylko dwie zdecydowały się na zmierzenie z pierwszym tematem. Na interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana najprawdopodobniej nikt się nie zdecydował.

- Stres był ogromny zanim się wszystko zaczęło, ale jak przeczytałem tematy, szczególnie drugi to już byłem spokojny - mówi Wojtek, kolejny abiturient z Liceum plastycznego.

- Tematy były dość proste. Szczególnie temat o relacja z drugim człowiekiem, kiedy jest źródłem szczęścia. To był takie zagadnienie, z którym każdy mógł sobie poradzić. Gorzej było z pierwszym tematem, ale część zamknięta była zdecydowanie łatwiejsza niż w poprzednich latach. Jestem mile zaskoczony- podsumowują Adam i Jasiek z Liceum ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem

- Jestem bardzo zadowolony z tego co napisałem. Powinno być więcej niż 30 procent. Liczę, że będzie przynajmniej 31 procent - podsumowuje Szczepan.

Teraz przed maturzystami kolejne egzaminy. W czwartek 6 maja zmierzą się m.in. z matematyką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska