- Ja chcę zostać w Polsce, dlatego zdecydowałam się wyrobić ten numer PESEL. Chcę szukać tutaj pracy – mówi pani Julia z Winnicy na Ukrainie. W załatwieniu urzędowych spraw pomógł jej pan Marcin, zarządzający pensjonatem, w którym mieszka pani Julia. - Procedura przeszła tutaj bardzo sprawnie. Wiadomo, że jest dużo ludzi, więc musieliśmy poczekać w kolejce. Na razie zarejestrowaliśmy panią Julią i umówiliśmy się na termin w biurze ewidencji. Teraz w domu wypełnimy wniosek i zrobimy zdjęcie. A na wtorek mamy termin nadania numeru PESEL – mówi pani Marcin Satoła, który pomagał pani Julii.
- Ja przyjechałem do Polski z moją rodziną. Póki wojna u nas, chcemy tutaj zostać. A bez numeru PESEL nie będą mógł tutaj normalnie funkcjonować – mówi Sergiej z Kijowa. I dodaje, że chce w Zakopanem otworzyć swoją własną działalność gospodarczą, produkcję pamiątek z brązu, które następnie sprzedawał za granicę. Tym też zajmował się w Kijowie.
Zapowiada, że gdy na Ukrainie skończy się wojna, będzie chciał wrócić do domu. - Gdy tutaj przyjechaliśmy, mieszkaliśmy w hotelu PRL w Zakopanem. Potem udało nam się znaleźć mieszanie u jednej pani. Jestem tutaj wraz żoną, jej siostrą i córką – mówi Sergiej.
Anna Karpiel-Semberecka z urzędu miasta w Zakopanem zaznacza, że na chwilę obecną w urzędzie miasta uruchomione zostały dwa stanowiska. - Średnio czas składania wniosku dla jednej osoby to ok. 30 minut. Jest to więc dość długa procedura. Dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja – mówi urzędniczka. Docelowo w urzędzie miasta uruchomione mają zostać kolejne stanowiska – stanie się to wtedy, gdy tylko urząd zostanie wyposażony w odpowiednie urządzenia potrzebne do przeprowadzenia tej procedury.
Na termin można umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numery telefonów 18 20 20 464 lub 18 2020 443. Uchodźcy mogą także zgłosić się do punktu informacyjnego w urzędzie miasta. Tam uzyskają instrukcje co potrzeba do złożenia wniosku o nadanie numeru PESEL, jak również umówić się na konkretny termin w wydziale ewidencji.
Polski numer PESEL będzie potrzebny do złożenia wniosków o udzielenie świadczeń, a także do dopełnienia formalności związanych z podjęciem pracy, czy też prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Polski. Złożenie wniosku o udzielenie numeru PESEL rejestruje także pobyt w Polsce obywatela Ukrainy w przypadku, gdy jego wjazd nie został uprzednio zarejestrowany podczas kontroli granicznej. Do złożenia wniosku potrzebny jest dokument tożsamości oraz zdjęcie.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
