Zakopiańska rada miasta podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Jej uruchomienie pod Giewontem związane jest ze startem wahadłowego połączenia kolejowego między Nowym Targiem a Zakopanem.
Plastikowe bilety
- Dwa lata temu, gdy uruchamialiśmy komunikację miejską w Zakopanem, rozmawialiśmy już o tym z urzędem marszałkowskim. Teraz stanie się to faktem - mówi Robert Chowaniec z wydziału drogowego Urzędu Miasta w Zakopanem. Jego zdaniem, z karty płynie wiele korzyści. Główna to tańsze przejazdy i jeden bilet na różne środki transportu, na różnych trasach.
- Małopolska Karta Aglomeracyjna będzie obowiązywała w naszej komunikacji autobusowej, a także w pociągach relacji Zakopane - Nowy Targ, jak i w samym Nowym Targu - mówi Robert Chowaniec.
W Zakopanem kartę aglomeracyjną planuje wydawać miejska spółka Tesko (ta sama, która nadzoruje komunikację autobusową). Żeby skorzystać z karty, trzeba będzie ją sobie wyrobić (uiszczając kaucję). Potem będzie można doładować sobie konto na karcie i z niej skorzystać.
Dodatkowo ma pojawić się aplikacja na smartfony, a także pięć biletomatów w samym Zakopanem. W urządzeniach tych będzie można kupić zarówno karty aglomeracyjne, jak również bilety jednorazowego przejazdu na miejskie autobusy.
Zima w Zakopanem. Zdjęcia z dawnych lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Bilety i parkingi
- Początkowo przy użyciu karty będzie można kupować bilety okresowe. Jeden taki bilet będzie ważny na autobus w Zakopanem i w Nowym Targu, jak i na pociąg - mówi Robert Chowaniec.
W przyszłości zaś - wzorem innych miast w Małopolsce, gdzie karta aglomeracyjne już funkcjonuje - kartą można będzie płacić również za postój samochodem na miejskich parkingach. Do tego jednak potrzeba systemu - specjalnych urządzeń przy postojach, które pozwolą uiścić opłatę dzięki karcie.
Dotyczyć to będzie głównie projektowanego przez urząd miasta parkingu typu „park and ride”, który ma stanąć przy dworcu kolejowym.
- Nawet bez możliwości płacenia za parkingi, karta aglomeracyjna będzie przede wszystkim wygodna dla podróżujących - mówi Robert Chowaniec.
Drugą korzyścią będzie także cena. Sprzedawane bilety okresowe za pośrednictwem karty aglomeracyjnej będą tańsze niż zakupione bilety pojedyncze. Średnio o 10 procent.
Nowe bilety w czerwcu
Na sobotniej sesji rady miasta radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu Zakopanego do Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. System w Zakopanem zacznie obowiązywać od czerwca.
Tymczasem od końca kwietnia ruszy wahadłowe połączenie pociągów między Zakopanem a Nowym Targiem. Pociągi mają kursować co godzinę i zatrzymywać się na każdej stacji - a więc w Poroninie, Białym Dunajcu i w Szaflarach. Wprowadzenie wahadłowych połączeń pociągowych pilotuje Urząd Marszałkowski w Krakowie, który będzie finansował te linie.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
