Spis treści
- Kąpielisko Zakrzówek - kiedy otwarcie?
- Baseny na Zakrzówku - ile ich jest i jakie mają głębokości?
- Czy kąpielisko na Zakrzówku będzie za darmo?
- Zakrzówek - parking
- Jak dojechać na Zakrzówek?
- Zakrzówek i jego niezwykła, burzliwa historia
- Zobacz, jak zmieniał się Zakrzówek i jego otoczenie przez ostatnie lata
Kąpielisko Zakrzówek - kiedy otwarcie?
Park na Zakrzówku został oficjalnie oddany do użytku 1 czerwca 2023 roku. Przy kąpielisku pojawiły się jednak tabliczki z ostrzeżeniem dla tych, którzy zdecydują się na kąpiel na własną rękę. Na miejscu nie ma jeszcze bowiem ratowników.

Postanowiono bowiem, że oficjalnie kąpielisko będzie funkcjonowało w terminie od 22 czerwca do 3 września, siedem dni w tygodniu, w godzinach miedzy 10.00 a 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Na infrastukturę Parku Zakrzówek składa się:
- kąpielisko z toaletami, przebieralnia i prysznicami
- ścieżki spacerowe oraz oznakowane ścieżki biegowe
- pitniki
- strefy workout
- stoły do ping-ponga
- ściany wspinaczkowe
- punkty obserwacyjne
- huśtawki
- strefa grillowa
- miejsce piknikowe
- strefa kąpieli dla psów (dostępna będzie po zakończeniu prac przy dużym zbiorniku)
Baseny na Zakrzówku - ile ich jest i jakie mają głębokości?
W ramach inwestycji powstało aż pięć ażurowych basenów o różnej głębokości, dając możliwość kąpieli zarówno osobom potrafiącym, jak i niepotrafiącym pływać. Dla dzieci przewidziano basen o głębokości 40 cm. Zaś dla potrafiących pływać kąpielisko oferuje aż dwa baseny o głębokości 3,5 m. Dwa pozostałe baseny mają głębokość odpowiednio po 80 cm i 120 cm.
Przepiękne, turkusowe jezioro otoczone skalistymi urwiskami i zielenią stało się publicznie dostępnym, bezpiecznym kąpieliskiem. Baseny pływające w tzw. małym zbiorniku pomieszczą 600 osób, gwarantując im bezpieczną kąpiel.
– tłumaczy Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Czy kąpielisko na Zakrzówku będzie za darmo?
Choć początkowo pojawiały się informacje, że wstęp na baseny na Zakrzówku ma być płatny, wiele wskazuje na to, iż jednak tak nie będzie. Jeden z krakowskich radnych chciał, aby mieszkańcy Krakowa za korzystanie z kąpieliska płacili 5 złotych, a turyści - 20 złotych. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który jest operatorem tego miejsca, poinformował jednak, że opłaty nie zostaną wprowadzone, a wstęp na Zakrzówek będzie darmowy.
Zakrzówek - parking
– Przy żadnym innym parku nikt nie pytał, czy wybudowaliśmy parkingi. Zakrzówek to też park. Co więcej, park o ogromnych walorach przyrodniczych, co jest koronnym argumentem przeciwników inwestycji. Czy naprawdę więc ktoś oczekiwał tam wielkiego parkingu?
– zastanawia się dyrektor ZZM Piotr Kempf. Na razie na obszarze parku wyznaczono 77 miejsc parkingowych. Prezydent Krakowa nie wyklucza z kolei, że Miasto porozumie się z pobliskim hipermarketem i to na części jego parkingu kierowcy będą mogli zostawiać auta.
Zgodnie z projektem „Zagospodarowanie Parku Zakrzówek" powstał parking przy ulicy Norymberskiej - 13 miejsc zajmujące powierzchnię 170 m kw. i przy ulicy Wyłom - 19 miejsc postojowych zajmujących powierzchnię 406 m kw. To jednak nie wszystkie miejsca postojowe, które przy Zakrzówku będą dostępne, ponieważ do końca 2023 roku mają także powstać przy ulicy Twardowskiego 44 miejsca postojowe na łącznej powierzchni 1390 m wk.
- Ogólnodostępne będą parkingi przy ulicy Norymberskiej oraz Twardowskiego tj. 57 miejsc postojowych. Parking przy ul. Wyłom będzie dostępny dla ograniczonej liczby użytkowników - obsługi budynków, zaopatrzenia, osób z niepełnosprawnościami oraz użytkowników centrum sportów wodnych w zakresie transportu sprzętu itp. - informuje Patrycja Piekoszewska z Urzędu Miasta Krakowa.
Jak dojechać na Zakrzówek?
Na Zakrzówek można dojechać oczywiście komunikacją miejską. I ten sposób rekomendowany jest dla wszystkich, którzy chcą przybyć na kąpielisko.
Kursują tam linie autobusowe:
- 101,
- 112,
- 162,
- 194,
- 219,
- 578,
oraz tramwajowe:
- 11,
- 17,
- 18,
- 22
- 52
Polecamy wysiąść na jednym z czterech przystanków: Park „Skały Twardowskiego”, Kapelanka, Grota-Roweckiego, Norymberska.
Zakrzówek i jego niezwykła, burzliwa historia
Zakrzówek to jedno z najciekawszych miejsc na terenie Krakowa. "Wapienna dziura" była eksploatowana do lat '90 poprzedniego wieku. Kamieniołom w kolejnych latach zaczął wypełniać się wodą, która w połączeniu z wapieniem dała niesamowity, lazurowy efekt. Brzegi zalewu przez lata stanowiły jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian, jednak kąpiel w zalewie była zabroniona z powodu ryzyka utonięć.
Zobacz, jak zmieniał się Zakrzówek i jego otoczenie przez ostatnie lata
Choć Zakrzówek jest piękny, trzeba też pamiętać, że przez lata był niebezpieczny. Zginęło tam wiele osób, często skacząc do wody z półek skalnych położnych kilka metrów wyżej.
- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!
