Żałoba narodowa 23.12.2018. TRAGEDIA W KARWINIE
Żałoba narodowa 23.12.2018: Kancelaria Prezydenta poinformowała za pośrednictwem Twittera, że w niedzielę 23.12.2018 w całej Polsce obowiązywać będzie żałoba narodowa.
- W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego ČSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej - napisała Kancelaria Prezydenta na Twitterze
KLIKNIJ PONIŻEJ I ZOBACZ
Katastrofa w kopalni w Karwinie: JAK DOSZŁO DO TRAGEDII

Powodem takiej decyzji Prezydenta jest tragedia, jaka miała miejsce w kopalni w czeskiej Karwinie. Wczoraj, 20 grudnia po południu doszło tam do wybuchu metanu. Trzynastu górników poniosło śmierć, aż 12 z nich było Polakami. Rannych zostało 10 osób.
WIĘCEJ NA TEMAT TRAGEDII W KARWINIE PRZECZYTASZ:
Wybuch metanu w kopalni ČSM w Karwinie. Morawiecki: Zginęło 12 Polaków i 1 Czech. To mieszkańcy Zabrza, Jastrzębia i Cieszyna
Wypadek w kopalni w Karwinie: "Dzisiaj wszyscy jesteśmy razem". Łzy górników i solidarność z rodzinami ofiar wybuchu metanu
Karwina: Wybuch metanu w kopalni ČSM Karvina. Zginęło 13 górników w tym 12 Polaków
Żałoba narodowa 23.12.2018
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu, w tym czasie odwołuje się również imprezy masowej, rozrywkowe, koncerty i imprezy prasowe. Również telewizje i radia w tym czasie dokonują zmian w swoich programach, zazwyczaj rezygnują z emisji rozrywkowych treści.
Za pośrednictwem mediów społecznościowych, Lotto Ekstraklasa poinformowała, że przed pozostałymi meczami w obecnej kolejce (ostatni mecz zostanie rozegrany w sobotę, czyli dzień przed żałobą narodową) kibice i zawodnicy uczczą pamięć zmarłych górników minutą ciszy.
Kto i dlaczego zarządza żałobę narodową?
Żałobę narodową wprowadza Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w drodze rozporządzenia. Musi on w nim określić konkretne przyczyny swojej decyzji. Stanowi o tym artykuł 11 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.
Art. 11. 1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
2. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.
Żałobę narodową zazwyczaj zarządza się w trzech przypadkach:
- Śmierć wybitnej osobowości - np. Jan Paweł II.
- Tragiczne wydarzenie dotyczące Polaków (w kraju lub poza krajem) - np. tragedia smoleńska czy tragedia w Karwinie
- Inne tragiczne wydarzenia na świecie - np. zamach na wieże WTC