https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek suski wróci do Tarnowskich?

H. Kraczyńska, S. Radwan
Zamek suski od 15 lat należy do miasta
Zamek suski od 15 lat należy do miasta stanisław radwan
Sześciu spadkobierców bogatej magnackiej rodziny Tarnowskich, do której należały rozległe dobra w całej Małopolsce, chce odzyskać swój zamek i park w Suchej Beskidzkiej.

Zobacz także: Lang: 69. Tour de Pologne przejedzie przez Podhale

Drogę do reprywatyzacji otworzył im wojewoda małopolski, który decyzją z 10 października br. uznał, że dekret o reformie rolnej z 1944 r. nie miał w tym przypadku zastosowania. Nie zgadzają się z takim orzecznictwem burmistrz Suchej oraz starosta suski i zapowiadają walkę o zamek do końca.

Zamek suski od 15 lat należy do gminy, która wyłożyła kilka milionów na jego remont. Obecnie znajduje się tam m.in. Miejski Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki, wyższa szkoła, muzeum. Jak twierdzi Tadeusz Gancarz, starosta suski, obiekt tętni życiem i jest centrum kulturalnym całego miasta.

Mimo że władze miasta walczą już od 10 lat ze spadkobiercami hrabiego Juliusza Tarnowskiego (1901-1989), to jednak nikt ani w starostwie, ani w mieście takiej decyzji wojewody się nie spodziewał.

- Zamek nie miał rolniczego charakteru, nie była tam prowadzona żadna produkcja rolna. Służył rodzinie jako mieszkanie. Dlatego wojewoda stwierdził, że nie podpadał on pod nacjonalizację na mocy dekretu z 44 roku o reformie rolnej - tłumaczy Joanna Sieradzka, rzecznik małopolskiego wojewody.

Dodaje ona, że taka decyzja nie oznacza, iż wojewoda coś komuś odbiera. - Zdaje sobie sprawę z roli zamku w życiu mieszkańców Suchej, jednak decyzją tą stwierdza, czy nacjonalizacja była zgodna z prawem czy nie - zaznacza rzecznik.

Z taką interpretacją prawną dekretu nie zgadza się burmistrz Suchej Beskidzkiej, Stanisław Lichosyt. Tym bardziej że poprzedni wojewoda Jerzy Adamik wydał w 2004 roku pozytywne dla gminy postanowienie. Jego prawnicy uznali, że nacjonalizacja zamku, przeprowadzona na mocy dekretu PKWN z 1944 r. o reformie rolnej - odbyła się zgodnie z ówczesnym prawem.

- Niestety, zauważamy, że w ostatnich latach jest moda, bo chyba inaczej nie można tego nazwać, aby zwracać znacjonalizowany majątek spadkobiercom właścicieli - uważa burmistrz Lichosyt. - Przestudiowałem dekret i nigdzie w nim nie ma zapisu, że zamki czy pałace należało magnatom pozostawić. Zgadzam się z tym, że był to bandycki dokument, jednak wtedy takie obowiązywało prawo. A ono stanowiło jasno - zabierano cały majątek. Dziś snucie teorii, że dokument nie obejmował zamku, jest fałszywe.

Zarówno starostwo, jak i Urząd Miasta odwołały się od decyzji wojewody do Ministerstwa Rolnictwa.

- Wykorzystamy wszystkie możliwości, procedury, aby zamek pozostał nasz. Odwołamy się i do wojewódzkiego, a jak trzeba będzie to i do Naczelnego Sądu Administracyjnego - obiecuje burmistrz.

Starosta Gancarz dodaje, że decyzja wojewody przychylna Tarnowskim, bo przyznaje im prawo do odebrania zamku, wcale nie oznacza jeszcze przegranej. - Nie przesądzałbym sprawy. Musimy sprawdzić, czy na przykład rodzina Tarnowskich nie wzięła zadośćuczynienia za stracone mienie.

Tarnowscy chcą w Suchej odebrać jeszcze siedem ważnych dla miasta nieruchomości.

Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 16

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
przemek
przegrał z zydem
p
przemek
odzyskaja te zamki pałace dwory bo niema ustawy reprywatyzacyjnej i pewnie burmistrz miał na mysli dekret bieruta dzieki temu arystokracja swoje dostaje mój wujek miał kamienice o która walczył na długiej w krakowie i wygrał sprawe.
c
cyk
widać teoria sprawdza się w praktyce
c
cyk
legalnie zabierano pałace dwory arystokracji która zmarła
d
dominik
jerzy adamik został wydalony w.......ze stołka za niedokładnie wykonywanie zawodu na to wyglada ze burmistrz dobrze mu zapłacił zeby decyzje były fałszywe
d
dominik
tarnowscy niebeda zwracac pieniedzy nałoza na miasto kontrybucje na miasto skoncza sie obiadki wydawane w zamku na korzysc miasta skoncza sie bale
d
dominik
tarnowscy nieprzyjeli odszkodowania sa na to dowody ma je władza suska dokumenty które maja muwia wszystko nieujawniaja ich poniewaz zaraz by zamek stracili wiem cos o tym poniewaz byłem z zamkiem zwiazany
f
fryc
tarnowscy nieprzyjeli odszkodowania sa na to dowody ma je władza suska dokumenty które maja muwia wszystko nieujawniaja ich poniewaz zaraz by zamek stracili wiem cos o tym poniewaz byłem z zamkiem zwiazany
d
dominik
ciekawe czyja to zasługa ze decyzje sa na korzysc tarnowskich a moze jakiegos wujka który jest ministrem
p
peter
pradziadek był sekretarzem partyjnym powiedział ze zamki dwory i pałace były oddawane po wojennym włascicielom ponadto burmistrza dokumenty nie kłamia i potwierdzaja to ponadto mówił ze tarnowscy i inni powinni dostac odszkodowania komunisci ukrywali to by im panstwo nic nie płaciło
p
peter
pradziadek był sekretarzem partyjnym powiedział ze zamki dwory i pałace były oddawane po wojennym włascicielom ponadto burmistrza dokumenty nie kłamia i potwierdzaja to ponadto mówił ze tarnowscy i inni powinni dostac odszkodowania komunisci ukrywali to by im panstwo nic nie płaciło
s
salamon
reforma rolna nie obowiązywała jesli chodziło o pałace zwracano je.
E
EFW
ZDRAJCA RZECZY POSPOLITEJ POWINIEN MIEĆ ODEBRANE MAJATKI!
A
Andrzej Heydel
Brawa dla autora notki "Grabieże PRL-u i jego obecni beneficjenci" - III RP jest umaczana w popłuczynach Marksizmu-Leninizmu. Tarnowscy jeszcze nie wyrzucają z Zamku instytucji kultury. Władze Suchej mają wkład w obiekcie, ale trzeba im przypomnieć, gdyby Tarnowskich nie wypędzono, to utrzymanie zamku obciążałoby tę rodzinę, a nie zarząd miasta.III RP to ostatni demolud i członek U.E.
który nie uporządkował i nie szanuje prawa własności. 10 lat temu duet Belka-Kwaśniewski zawetował słuszną ustawę reprywatyzacyjną zatwierdzoną przez Sejm i Senat.
M
MPD
W pełni zgadzam się z opinią Feniksa. To wręcz niepojęte, że od 22 lat wolnej Polski nie zwrócono ziemianom lub ich następcom prawnym zagrabionej przez przeklętą "komunę" pod osłoną sowieckich bagnetów własności. Jak budować demokratyczną Polskę, jeśli nie szanuje się świętego prawa własności?! A chce honorować stalinowskie prawo i bezprawie?! Czy ziemianie i ich rodziny to jakaś gorsza kategoria obywateli, skoro odmawia się im prawa własności?! To hańbiące dla naszej Ojczyzny, że państwo (np. ANR), czy samorządy często oferują ziemianom odkup ich własnego zrujnowanego domu ze zdewastowanym parkiem, zamiast oddać wszystko w naturze. I nie sam dom, ale przedsiębiorstwo, jakim jest majątek ziemski. Doprawdy, to wstyd, że władze miasta tak postępują. Jeśli chciały inwestować spore sumy w nie swój majątek, trzeba było zacząć od porozumienia z rodziną właścicieli. Zresztą formalny zwrot prawowitym właścicielom nie przesądza, że obecna działalność będzie w zamku niemożliwa. Może rodzina Tarnowskich zgodzi się sprzedać lub wynająć zamek?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska