Średniowieczne zamki na Podtatrzu - ZDJĘCIA
Wypoczywając na Podhalu warto wybrać się nie tylko w góry, ale także zwiedzić liczne w tej okolicy malownicze zabytki. W polskiej części Podtatrza znajdują się cztery warownie. W Pieninach urzekają m.in. zamek w Niedzicy i ruiny zamczyska w Czorsztynie.
Historia tych zamków, które teraz dumnie górują nad Jeziorem Czorsztyńskim, sięga średniowiecza. Przed wiekami budowle oddzielała dolina Dunajca, bo tam kiedyś przebiegała granica polsko-węgierska. Z kolei Zamek Pieniny, po którym dziś zostały tylko ruiny, był w czasach świetności najwyżej położony w Polsce. To tu miała ukrywać się Święta Kinga przed III najazdem Tatarów w 1287 roku.
"Mały" Wawel, słowackie zamki
Kierując się z Podhala na południowy zachód dotrzecie do Suchej Beskidzkiej. To tu znajduje się renesansowy zamek, nazywany "małym Wawelem” - siedziba magnackich rodów Suskich, Komorowskich czy Tarnowskich.
Budowli obronnych z okresu średniowiecza nie brakuje u naszych południowych sąsiadów - Słowaków. Zamki znajdziemy w Orawskim Podzamczu, Starej Lubowni i wiosce Żehra. Odległość jaka dzieli je od Zakopanego to od kilkudziesięciu do 100 km (podróż zajmuje ok. 1-1,5 godz.). Wyprawa zajmie nam więc jeden dzień, trzeba tylko dobrze się do niej przygotować.
W galerii znajdziecie praktyczne informacje dotyczące wybranych zamków.
Muzeum Palace w Zakopanem już z ekspozycją. Pierwsi zwiedzaj...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
