https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaniżona wycena poniesionej szkody. Co zrobić, gdy się z nią nie zgadzamy?

Magdalena Wojtas- aplikant radcowski
Zaniżona wycena poniesionej szkody. Co zrobić, gdy się z nią nie zgadzamy?Często odszkodowanie nie pokrywa kosztów naprawy samochodu
Zaniżona wycena poniesionej szkody. Co zrobić, gdy się z nią nie zgadzamy?Często odszkodowanie nie pokrywa kosztów naprawy samochodu Marian Satała
Coraz częściej Ubezpieczyciele zaniżają kwoty odszkodowań, co skutkuje tym, że nawet w przypadku szkody likwidowanej z OC sprawcy, trzeba dopłacać z własnej kieszeni. Dzieje się tak ponieważ Ubezpieczyciele chcą zabezpieczyć się przed ewentualnymi wyłudzeniami, które coraz częściej się zdarzają.

W przypadku kolizji dwóch samochodów powstaje szkoda. Prawie każdy kierowca ma świadomość tego, że w takim wypadku może domagać się odszkodowania.  Art. 363. § 1 kodeksu cywilnego mówi, że „naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do „świadczenia w pieniądzu”.

Pierwszym korkiem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych jest zgłoszenie szkody w firmie ubezpieczeniowej sprawcy. Zazwyczaj po dokonaniu takiego zgłoszenia rzeczoznawca z ramienia ubezpieczyciela dokonuje oględzin, w praktyce w ciągu 7 dni od daty powiadomienia zakładu ubezpieczeń o zaistniałej szkodzie, jednak należy przygotować się na to, że w przypadku niewielkich szkód coraz częściej towarzystwa w ogóle nie wysyłają żadnego  przedstawiciela firmy jak i rzeczoznawcy. Wystarczające stają się zdjęcia zrobione przez samego poszkodowanego, a niejednokrotnie wystarcza samo oświadczeniem o zdarzeniu drogowym. Na tej podstawie dokonują wstępnej wyceny wartości szkody, i w tym miejscu zaczyna się problem, gdyż wstępna wycena dokonana przez Ubezpieczyciela daleko odbiega od rzeczywistych kosztów naprawy.

W praktyce firmy ubezpieczeniowe wyceniają naprawy samochodów na podstawie katalogów Audatex lub EurotaxGlass’s. Są to katalogi, w których znajdują się informacje o minimalnych i maksymalnych cenach części zamiennych, a także koszty usług za naprawę. Ceny są zróżnicowane w zależności od regionu. Ubezpieczyciel dokonując pierwszej wstępnej wyceny zazwyczaj opiera się na cenach części zamiennych a nie oryginalnych, co już automatycznie powoduje zmniejszenie potencjalnej kwoty odszkodowania. Jak podkreśla Rzecznik Ubezpieczonych, ubezpieczyciel może ustalić wysokość odszkodowania w oparciu o części zamienne, tylko wtedy, gdy właściciel samochodu wyrazi na to zgodę, albo jeżeli pod maską w momencie kolizji nie znajdowały się części oryginalne. Taka praktyka stosowana przez Ubezpieczycieli tłumaczona jest tym, że nie każdy decyduje się na naprawę samochodu, a jeżeli nawet się decyduje, to nie wykona naprawy  w autoryzowanej stacji obsługi i zażąda części z logiem producenta. Każdy poszkodowany ma prawo przeznaczyć kwotę odszkodowania na dowolne cele, niekoniecznie związane z naprawą pojazdu, jednak „zapłata odpowiedniej sumy pieniężnej” jest uważana za naprawienie szkody.

Mając na uwadze wyżej przedstawione praktyki Ubezpieczycieli, które polegają na wstępnej zaniżonej wycenie szkody, warto mieć na uwadze, iż ich decyzja podjęta w tej sprawie nie jest ostateczna, zawsze możemy negocjować wyższą kwotę i zarządzać aby Ubezpieczyciel ponownie wykonał wyceny z uwzględnieniem części oryginalnych.

Kolejnym elementem wyceny szkody jest koszt tzw. „robocizny”. Jak zostało opisane powyżej, jest on różny w zależności od regiony Polski, tak jak w przypadku części do samochodu tak i w przypadku kosztów naprawy firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę średnie stawki i to w nieautoryzowanych warsztatach. W tym przypadku warto poinformować Ubezpieczyciela, że ciężko znaleźć stację naprawczą, która zaoferuje naprawę w tej cenie, ale dopóki nie przedstawi się faktur za naprawienie pojazdu, towarzystwo raczej nie będzie skore do podniesienia kwoty odszkodowania.

Wyżej opisane sytuacje wskazują, że jeżeli naprawdę chce się dokonać naprawy, a nie przeznaczyć kwoty odszkodowania na zupełnie inne cele, to warto wybrać rozliczenie bezgotówkowe. Rola właściciela auta ogranicza się wówczas do wyboru warsztatu samochodowego, przedstawienia wyceny i odebrania już sprawnego samochodu. Wszelkie późniejsze wątpliwości wykonawca naprawy uzgadnia bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Źródło: Lex Patronum

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klaudia
Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy należy Ci się dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam.

BEZPŁATNA konsultacja!!!

Więcej informacji pod nr 664009325
M
Miras
Idzie się do kancelarii, która zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań i im się zleca załatwienie sprawy. Samemu niewiele się zrobi albo i nic. Najlepszy jest Casus z Warszawy - duże doświadczenie i skuteczność.
W
Wojciech
Takie pieprzenie, że się zabezpieczają przed wyłudzeniami ale przecież wszyscy an tym cierpią ale tylko nie ci co powinni. My musimy wziąć, to co nam dają a dopiero potem możemy np. sprzedać szkodę i uzyskać dodatkowe pieniądze. Ja tak zrobiłem bo nie mam czasu na użeranie się z nimi i sprzedałem szkodę za niezłe pieniądze do beker polska. Często to jedyne wyjście więc jak ktoś ma podobnie to polecam ww firmę.
n
nata
EuCO z tego co wiem, to dalej pomaga poszkodowanym w wypadkach. Ja akurat korzystałam z ich pomocy jakieś 3-4 lata temu i było wszystko ok.
G
Gość
Jeżeli uważamy że kwota odszkodowania które dostaliśmy jest zaniżona to należy się odwołać od decyzji. Jak najlepiej udać się do prawnika-specjalisty który pomoże ci w tym. W firmie odszkodowania123 mają doświadczonych pracowników specjalizujących się w negocjacjach z firmami ubezpieczeniowymi.
M
Mirela
Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy nie należy się Tobie dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam. Na mieście mówią, że mam najlepsze oferty :) Więcej informacji pod nr 570-660-876.
t
tomek
jak dla mnie w takiej sytuacji to tylko euco może pomóc. oni są ok i wynagrodzenie pobierają dopiero po odzyskaniu odszkodowania
R
Restio
Nawet 90% odszkodowan jest zanizonych pomagamy poszkodowanym w uzyskaniu dodatkowej kwoty odszkodowania poznaj swoje prawa dzieki wsparciu restio pl
J
Joanna
To niewiarygodne, że użytkownicy pojazdów są zobowiązani do płacenia składek a Towarzystwa Ubezpieczeniowe bezkarnie zaniżają wypłatę odszkodowania. Można próbować samemu dochodzić swoich praw ale z doświadczenia wiem, że Towarzystw zrobi wszystko, żeby przewlekać sprawę itd. Z polecenia skorzystałam z pomocy firmy Crash Plus. Załatwili sprawę za mnie, szybka wpłata. Kontakt do pracownika 570660868. Polecam.
A
Adam
Ubezpieczyciele w większości przypadków zaniżają odszkodowania. Można bezpłatnie sprawdzić czy tak jest w Twoim przypadku wysyłając jedynie kosztorys naprawy na adres [email protected]. W ciagu kilku dni nasi rzeczoznawcy bezpłatnie sprawdzą czy przysługuje dopłata i jeśli tak firma wypłaci część niedoszacowanego odszkodowania, a sama będzie ubiegać się o zwrot na drodze sądowej. Weryfikacja szkód z OC i AC, wiek pojazdu bez znaczenia. Więcej informacji pod numerem 733_797_606.
A
Adam
Ubezpieczyciele w większości przypadków zaniżają odszkodowania. Można bezpłatnie sprawdzić czy tak jest w Twoim przypadku wysyłając jedynie kosztorys naprawy na adres [email protected]. W ciagu kilku dni nasi rzeczoznawcy bezpłatnie sprawdzą czy przysługuje dopłata i jeśli tak firma wypłaci część niedoszacowanego odszkodowania, a sama będzie ubiegać się o zwrot na drodze sądowej. Weryfikacja szkód z OC i AC, wiek pojazdu bez znaczenia. Więcej informacji pod numerem 733_797_606.
K
Kasia
Nie została w tym artykule poruszona kwestia szkody całkowitej.
G
Gbiza
To niestety domena większości naszych ubezpieczycieli. Zaniżają co się da. Ja miałem problem z dostaniem samochodu z OC sprawcy, który przecież w świetle nowych przepisów należy się każdemu. Dzięki wypożyczalni Panek bez problemu udało mi się jednak załatwić to wszystko. Warto brać zastępcze w dużych wypożyczalniach, gdzie mają doświadczonych pracowników.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska