Ponadto, jak informuje portal wiadomoscihandlowe.pl - skrywana przed światem jest analiza skutków ustawy ograniczającej handel w niedzielę, przygotowana przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych i próżno jej szukać na witrynach internetowych Sejmu. Co z niej wynika i czy czeka nas powrót do dwóch niedzieli handlowych w miesiącu?
Wrócą dwie niedziele handlowe?
Rok 2019 to kolejne zaostrzenie przepisów w związku z ustawą o zakazie handlu w niedziele. W porównaniu do roku ubiegłego teraz Polacy będą mieli do dyspozycji:
- tylko jedną niedzielę handlową w miesiącu,
- będzie to zawsze ostatnia niedziela miesiąca.
Od 2020 zakazem handlu mają być objęte wszystkie niedziele, z wyjątkiem 7 niedziel w roku. Jak się jednak okazuje, zgodnie z analizą ekspertów z Biura Analiz Sejmowych, takie rozwiązanie niekoniecznie jest pożądane przez społeczeństwo - informują "Wiadomości Handlowe".
Przeczytaj także:
Analiza sporządzona przez ekspertów z BAS sporządzona została potajemnie i próżno szukać jej na serwisach internetowych Sejmu. Co jeszcze wynika z dokumentu, do którego dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl? Wyborcy wszystkich partii dość zgodnie uznają, że obecna postać handlu w niedzielę (chodzi o tę z 2018 r. - przyp. red.) stanowi kompromis pomiędzy tymi, którzy chcą całkowitego zakazu handlu, a tymi, którzy chcieliby powrotu do sytuacji sprzed marca 2018 r., czyli braku jakichkolwiek ograniczeń w handlu w niedzielę. - przeczytamy w dokumencie.
W kogo uderza ustawa o zakazie handlu?
Analitycy zwracają uwagę, że zaostrzenie ustawy o zakazie handlu miało w teorii wspierać mniejszych przedsiębiorców, jednak w praktyce na obecnych przepisach korzystają głównie stacje benzynowe oraz dyskonty, które dzięki udanym działaniom marketingowym i promocyjnym skutecznie ściągnęły do siebie klientów w pozostałe dni tygodnia. Z dokumentu sporządzonego przez ekspertów Biura Analiz Sejmowych wynika, że pożądanym rozwiązaniem byłoby utrzymanie przepisów, wg których obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu.
- Bieżące wydatki są wyzwaniem finansowym dla większości Polaków
- Komornicy nie ściągają jedynie zadłużenia, ale doliczają też koszty swojej pracy
- Emerytury 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe nie prowadzą do obniżania pensji Polaków?
Ponadto eksperci wskazują, że wzrasta liczba osób, którym zakaz handlu w niedzielę się nie podoba, a ich odsetek będzie jeszcze wzrastał wraz z wprowadzaniem kolejnych niedziel objętych zakazem handlu, co może mieć swój wydźwięk w czasie wyborów. O tym jaki dalszy charakter będzie miała ustawa o zakazie handlu w niedziele mają zadecydować najwyższe władze PiS. Jednak jak informują "WH" prace nad jej zaostrzeniem zostały wstrzymane 5 grudnia 2018 roku.
Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: Teresa Czerwińska: Budowa dobrobytu jest wspólną sprawą państwa, pracodawcy i pracownika.