Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapadliska w Trzebini. Ruszyły odwierty kontrolne, sprawdzą czy teren przy blokach jest bezpieczny. Wkrótce ruszą też pompy

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Montaż pomp w Trzebini
Montaż pomp w Trzebini SRK
Rozpoczęły się odwierty kontrolne terenu przy blokach na osiedlu Gaj w Trzebini, gdzie dobiegają końca prace związane z umocnieniem zagrożonego zapadliskami gruntu. Badania mają dać odpowiedź, czy prace są skuteczne.

Zapadliska w Trzebini. Ruszyły odwierty kontrolne, sprawdzą czy teren przy blokach jest bezpieczny

Teren w rejonie bloku nr 26 na osiedlu Gaj to pierwszy obszar w Trzebini, który został objęty pracami stabilizującymi grunt. Roboty rozpoczęły się tam w lutym br. Pod ziemią wpompowana została specjalna mieszanka popiołu i cementu, która ma wypełnić znajdujące się pod powierzchnią pustki. Czy to się udało? Na to odpowiedz mają dać prowadzone badania.

Firma rozpoczęła odwierty kontrolne na całym obszarze objętym uzdatnianiem. Mają one na celu sprawdzenie skuteczności wykonanych prac. W sytuacji wykrycia ewentualnej pustki wykonawca będzie ponownie zatłaczał otwór. W sumie odwierconych zostanie 12 takich odwiertów kontrolnych. Prace powinny się zakończyć w czerwcu - informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zebrane w ten sposób informacje i doświadczenie będą niezwykle cenne, bo to dopiero początek prac stabilizujących grunt w Trzebini. SRK 7 czerwca ma rozstrzygnąć przetarg obejmujący umocnienie gruntu na Osiedlu Trentowiec, czyli ulic Sportowa i Grunwaldzka, a także ulicy Górniczej. Prace powinny tam rozpocząć się w sierpniu.

Poza pracami związanymi ze stabilizacją gruntu SRK zleci ekspertyzy budowlane wobec wybranych nieruchomości, aby ustalić technologię i poziom zabezpieczenia nieruchomości - dodaje Mariusz Tomalik.

Równolegle trwają prace związane z budową systemu odwodnienia. Jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk jest podnoszący się poziom wód gruntowych. Zatrzymać ten proces ma odpompowywanie wody za pomocą dwóch pomp głębinowych o wydajności 5m3/min, które umieszczone zostały w pizometrach o głębokości 180 metrów.

Pozwoli to na utrzymanie wód gruntowych na obecnym poziomie, czyli około 307 m n.p.m. Przygotowywana jest niezbędna infrastruktura techniczna, taka jak rurociągi i przyłącza. Prace związane z uruchomieniem pomp mają zakończyć się w tym tygodniu - informuje rzecznik prasowy SRK.

Na przełomie maja i czerwca powinniśmy poznać także pierwsze wyniki rozszerzonych badań mikrograwimetrycznych obejmujących obszar o łącznej powierzchni blisko 50 hektarów. Dadzą one bardziej precyzyjny obraz sytuacji związanej w występowaniem pustek pod ziemią.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska