Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]
Dzisiejsze czasy są dla nas wymagające. Wiele osób prowadzi stresujący tryb życia. Czy wpływa to na wzrost liczby pacjentów z problemami kardiologicznymi?
Kamila Sobaś, specjalista do spraw żywienia: Niestety faktycznie tak jest. 1/3 dorosłych Polaków skarży się na nadciśnienie tętnicze, a to nie jedyne problemy z sercem. W związku z tym, że żyjemy coraz dłużej, pojawia się również coraz więcej schorzeń kardiologicznych związanych z wiekiem.
Oprócz uprawiania sportu, polecam pić soki głownie warzywne. W swojej diecie piję soki wg. porad terapiasokami.pl/soki-antystresowe. Szczególnie polecam sok na bazie selera i marchwi. Ważne też jest odporność na stres , bo przez stres można szybko osiwieć i dostać zmarszczek, dlatego oprócz diety warto ćwiczyć jogę, tai chi i medytację.