Wicestarosta Paweł Kobielusz podczas otwarcia spotkania zwrócił uwagę na zalety seniorskiego wieku, bo to czas realizacji swoich pasji. W ten sposób można sobie zrekompensować brak aktywności zawodowej.
Zgodnie z ideą spotkania, seniorzy wysłuchali najpierw kilku wykładów. Katarzyna Spisak-Borowska przybliżyła nowoczesne metody leczenia ostrych udarów mózgu, zaznaczając, że w tym przypadku najważniejszy jest czas. To on decyduje o przywróceniu pacjenta do sprawności, chroniąc przed kalectwem, czy śmiercią. Warto zapamiętać, że od pojawienia się pierwszych objawów, które przybliżono seniorom, jest maksymalnie sześć i pół godziny na skuteczną pomoc.
Z kolei szef oświęcimskiego ZUS, Jacek Pyrek, przypomniał zebranym historię ubezpieczeń społecznych, mających swój początek jeszcze pod zaborami.
Było też o prawach konsumenta, które przedstawił Piotr Potyka, z Federacji Konsumentów. Z kolei przedstawiciel firmy Medicome przypomniał zasady zdrowego żywienia, dzięki któremu można zmniejszyć ryzyko zachorowań na cukrzycę czy nowotwory.
Z kolei Agnieszka Nowak, z apteki Arnika, w ramach współpracy z oświęcimskim Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów, zaprosiła seniorów do swojej placówki, oferując pewne ulgi przy zakupach dla posiadaczy legitymacji Stowarzyszenia. To przywilej wynikający z Karty Seniora. To także efekt prężnych działań Elżbiety Szczygieł, szefowej oświęcimskich emerytów i rencistów.
Był też wątek bezpieczeństwa. Aspirant Sławomir Banaś przypomniał zebranym o zagrożeniach oszustwami: „na wnuczka”, „na hydraulika”, czy „na policjanta”. To właśnie seniorzy często padają ofiarami amatorów łatwego zysku. Podkreślił, że oświęcimscy stróże prawa nigdy nie prowadzą akcji w domach. Nie organizują żadnych prowokacji na oszustów, a – tym samym – nie przyjmują pieniędzy od mieszkańców do rzekomego przyłapania na gorącym uczynku.
Policjanci przestrzegli także przed zakupami różnych artykułów gospodarstwa domowego w wąskim gronie, na zamkniętych spotkaniach, wyłącznie dla zaproszonych osób. Tam czyhają różne pułapki przy zawieraniu umów na spłatę produktu. Na koniec, w związku z coraz szybciej zapadającym zmrokiem, policjanci zaapelowali do seniorów o zaopatrzenie się w elementy odblaskowe. Zostawili dla uczestników takie właśnie upominki.
Organizatorzy zadbali też o profilaktykę. W ramach imprezy można było sprawdzić wagę, dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, czy poziomu cukru we krwi. Można było też uzyskać informacje od doradcy ZUS, czy Federacji Konsumentów.
Było też i coś na wesoło. Kabaret „Czarna rękawiczka” wystąpił w przedstawieniem „Apetyt na życie”. Na koniec wystąpiła grupa taneczna „Pretty Woman”.
Nie zapomniano o okazałym torcie, przy którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.
