Z powodu stresującej pracy moja żona cierpi na bezsenność. Zaczęła brać tabletki nasenne (przepisane przez lekarza), niestety, z czasem, w coraz większych ilościach. Bierze, by usnąć, kolejne, by się obudzić. Martwię się, że może się od nich uzależnić, bo już nie chce ich odstawić.
Doktor Sławomir Wolniak: Pana żona jedynie tłumi oznaki bezsenności, bólu, dyskomfortu, ale nie leczy ich przyczyny. Długotrwałe „faszerowanie się” tabletkami degraduje zdrowie człowieka.
Słusznie obawia się Pan, że żona może uzależnić się od leków. Najłatwiej uzależnić się od środków, które działają przeciwlękowo, nasennie lub euforyzująco, czyli od benzodiazepin. Środki nasenne co prawda przez jakiś czas pełnią swoją funkcję, jednak nie mogą być jedynym lekarstwem na zaburzenia snu i to stosowanym przez długi czas.
Próba nagłego odstawienia leków może wywołać objawy abstynencyjne w postaci drgawek, bólów mięśniowych, a nawet zaburzeń świadomości. Dlatego cały ten proces powinien przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

ZOBACZ TAKŻE: BĄDŹ ŚWIADOMA - CYTOLOGIA. Jedyny taki cytobus w Polsce jest w Świętokrzyskiem