Cyfrowe Archiwum Społeczne powstaje w Zatorze
Jest to druga edycja Zatorskiego Tygodnia Naukowców, w którym obok Urzędu Miejskiego w Zatorze i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uczestniczą Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej oraz Regionalny Ośrodek Kultury.
- Gromadzone, dokumentowane i digitalizowane są ślady naszej przeszłości, w tym zdjęcia, wspomnienia czy rodzinne pamiątki. Szczególnie ważnym dla nas jest utrwalenie historii codzienności naszych mieszkańców poprzez organizowane wywiady i rozmowy - burmistrz Zatora Mariusz Makuch zachęca mieszkańców do udziału w przedsięwzięciu, którego efektem ma być m.in. Archiwum Społeczne Zatorszczyzny.
Osoby zainteresowane udziałem i podzieleniem się rodzinnymi archiwaliami, wiedzą oraz wspomnieniami proszone są o kontakt z Działem Rozwoju, Oświaty i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Zatorze pod nr tel. 33 8421 215 wew. 16. Wywiady i spotkania z mieszkańcami odbywają się w budynku przy Rynku 2.
Uczestnicy projektu, w tym grupa studentów krakowskiej uczelni wraz z opiekunami naukowymi poszukuje zdjęć z rodzinnych albumów i dokumentów z archiwów domowych, jak również relacji przybliżających życie codzienne oraz historię osób, których losy splotły się z tymi miejscami. Z fotografii i innych archiwaliów udostępnionych przez osoby prywatne do digitalizacji oraz z nagrań relacji mieszkańców powstanie cyfrowa baza materiałów umożliwiająca pogłębienie wiedzy o przeszłości gminy Zator oraz poznania historii ludzi, którzy postanowili tutaj żyć, założyć rodzinę oraz realizować swoje pasje.
- Projekt realizowany jest w ramach umowy partnerskiej naszej uczelni i gminy Zator. Przynosi obopólne korzyści. Dla naszych studentów jest to okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z prowadzeniem wywiadów czy technicznej obsługi naszego mini studia, które mamy ze sobą do nagrywania relacji mieszkańców w ramach projektu "Zator Opowiedziany" - mówi dr Konrad Meus z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
II Zatorski Tydzień Naukowców potrwa do nadchodzącej niedzieli, 18 września.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Rynek w Kętach zmieniał oblicza. Zawsze był najważniejszym placem miasta. Zdjęcia
- Popularny "Chemik" w Oświęcimiu ma już 75 lat. Mamy archiwalne zdjęcia
- Kryta pływalnia w Oświęcimiu 50 lat temu. To był pierwszy taki obiekt w kraju
- Dnia Miasta Oświęcimia za nami. Muzyka, śpiew i goście z „kosmosu”
- Na Bulwarach w Oświęcimiu rusza budowa parkingu podziemnego. Są już stawki opłat!
- Nowiutki samochód dla strażaków ochotników z jednostki w Zatorze
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
