Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadają komunikację miejską w Krakowie

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
Anna Kaczmarz/Polskapresse
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozstrzygnął przetarg na przeprowadzenie badań funkcjonowania Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Sprawdzane będą m.in. czasy przejazdów tramwajów i autobusów, ich punktualność, napełnienie oraz liczba pasażerów korzystających z poszczególnych przystanków. W szeroko zakrojone badania zostanie zaangażowanych kilkaset osób.

ZIKiT planuje kompleksowo zbadać funkcjonowanie miejskiego transportu w Krakowie. Wyłoniona w przetargu firma, w trakcie pomiarów zarejestruje m.in. rzeczywisty czas jazdy, w tym również godzin odjazdu z poszczególnych przystanków we wszystkich kursach w ciągu doby realizowanych przez badane linie, liczby pasażerów wsiadających i wysiadających z pojazdu na każdym przystanku oraz obłożenie przystanków na trasie przejazdu badanej linii komunikacyjnej.

Zapraszamy także na Facebooka Reportera Mobilnego Gazety Krakowskiej

Dodatkowo w badaniach na liniach aglomeracyjnych realizowane będą badania ankietowe polegające na dokonaniu wywiadów ankietowych z pasażerami, podczas których notowane będą typy biletów na podstawie których pasażerowie realizują swoje podróże (w przypadku biletów ulgowych lub przejazdów bezpłatnych na podstawie jakich uprawnień) oraz ilość realizowanych przejazdów w danym dniu.

Na podstawie powyższych ankiet opracowana zostanie struktura wykorzystywanych biletów w poszczególnych gminach oraz ogólnie na liniach aglomeracyjnych w celu określenia średniego wpływu z biletu oraz tendencji w podróżach.

Obserwacje prowadzone będą metodą dokładnego liczenia pasażerów przez obserwatorów znajdujących się wewnątrz pojazdów w następującej obsadzie:

  • Autobus krótki (standardowy) i tramwaj krótki jednowagonowy (dotyczy wagonu typu 105N/Na), - jedna osoba,

  • Autobus wielkopojemny i tramwaj dwuczłonowy, dwuwagonowy - dwie osoby,

  • Tramwaje trójskładwe (3 x 105N/Na) lub dwuczłonowe z przyczepą (np. E1+c3) oraz NGT8 - trzy osoby.

Badania przeprowadzane będą we wszystkich kursach danej linii. Dodatkowo w szczególnych przypadkach jeśli pomiędzy liniami występują zależności, badania wykonywane będą na wiązkach linii (np. liniach obsługujących daną gminę). Badania te wykonywane będą w tym samych dniach.


Obecnie funkcjonuje 65 linii aglomeracyjnych (nie wliczając linii nocnych), które będą przebadane we wszystkich typach dnia tygodnia od pierwszych kursów rannych (realizowanych przez niektóre linie od godziny ok. 3:30 i kończących o po godzinie 24:00) przy czym badania tendencji w przemieszczaniu się pasażerów będą wykonane do końca kwietnia, a badania struktury biletów do końca maja.

Powyższe zadanie wymaga znacznej liczby ankieterów zaangażowanych jednocześnie do przeprowadzania pomiarów w poszczególnych dniach.


Przykładowo dla linii 52, którą w dniu roboczym obsługuje 28 brygad, uwzględniając konieczność dokonywania badań przez 3 osoby w każdym pociągu, zaangażowanych musi być 84 obserwatorów w ciągu jednej zmiany, czyli w ciągu całego dnia konieczne jest zapewnienie ok. 170 obserwatorów.


Biorąc pod uwagę fakt, że badania będą musiały być przeprowadzane na kilku liniach jednocześnie, ZIKiT przewiduje, że będzie w nie zaangażowanych kilkaset osób.

W latach ubiegłych badania na wybranych liniach przeprowadzało ok. 300-350 obserwatorów.

Po przeprowadzeniu pomiaru pozyskane dane zostaną przeniesione do plików oraz poddane analizie.

Z pomiaru przeprowadzonego tylko na linii 52 badacze otrzymają około 170 arkuszy pomiarowych.

Zawarte w nich dane zostaną wprowadzone do specjalnego programu oraz zostaną poddane analizie.

Dzięki temu, badacze mają uzyskać informacje dotyczące wymiany pasażerskiej na każdym przystanku, czasu przejazdu poszczególnych odcinków międzyprzystankowych oraz wielu innych analiz i wykresów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska