Zbiory owoców z drzew oceniane są w przedziale pomiędzy 2,6 – 2,8 mln ton. To, od około 35% do 30% mniej niż w zeszłym roku.
Jeśli chodzi o owoce z krzewów owocowych i plantacji jagodowych, i te zbiory będą niższe. A dokładnie? Szacuje się je na około pół miliona ton, czyli o ok. 15% mniej od zbiorów w 2016.
Kiepskie wyniki to efekt fali wiosennych przymrozków. Pierwsza fala przyczyniła się do strat w sadach wiśniowych, czereśniowych, morelowych, brzoskwiniowych i gruszowych. Druga, do uszkodzeń w sadach jabłoniowych odmian późniejszych.
W wielu rejonach kraju warunki agrometeorologiczne były niekorzystne dla uzyskania dobrej jakości owoców: z jednej strony sprzyjały występowaniu chorób i szkodników, a drugiej utrudniały prawidłową ochronę. Ponadto część sadowników, przewidując bardzo niskie plonowanie - chcąc obniżyć koszty, zaniechała oprysków. W wielu rejonach wystąpiły lokalnie także gradobicia - podkreśla GUS.
Na pocieszenie dodajmy, że wrześniowa sytuacja w sadach jabłoniowych i tegoroczna produkcja jabłek zostały ocenione lepiej, niż lipcowe szacunki.
![Zbiory owoców wyjątkowo kiepskie. Przez przymrozki [szacunki GUS]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/82/26/59ce0545e3569_p.jpg?1506673990)
Według rzeczoznawców, zbiory jabłek mogą wynieść 2,4 - 2,6 mln ton. To średnio o ok. 30% mniej w porównaniu z poprzednim sezonem.
Jeśli chodzi o groszki, przewiduje się spadek produkcji o 25%. Mowa o zbiorach na niespełna 60 tys. ton.
Tegoroczne zbiory wiśni i czereśni? Według szacunków, były o przeszło 60% mniejsze niż w roku ubiegłym. GUS informuje, że produkcja z sadów wiśniowych oszacowana została na ponad 70 tys. ton. Z sadów czereśniowych na niewiele ponad 20 tys. ton.
W przypadku śliwek, mowa o zbiorach wycenionych na 60 tys. ton (40% mniej niż w 2016).
![Zbiory owoców wyjątkowo kiepskie. Przez przymrozki [szacunki GUS]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/3f/d1/59ce082c4d2af_p.jpg?1506674732)
Na poziomie około 20% niższym od ubiegłorocznego, szacuje się zbiory malin - ponad 100 tys. ton.
Produkcję porzeczek czarnych i kolorowych oceniono na ok. 130 tys. ton. To o ponad 20% mniej od zbiorów z zeszłego roku.
Również o 20% miały spaść zbiory agrestu, chodzi o niespełna 10 tys. ton. Jak jednak podkreśla GUS, spadek wynika nie tylko ze słabszego plonowania, ale i ograniczenia areału uprawy.
Dodajmy, iż produkcja borówki wysokiej oszacowana została wyżej niż w 2016.
Nie możemy narzekać na tegoroczne zbiory. Mróz nie zaszkodził naszym owocom - podkreśla Magdalena Zadrażyńska, która współprowadzi plantację borówki w Dorposzu Chełmińskim.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny
Sprawdź sondę: Owoce sezonowe - które są naszymi ulubionymi?