- Kościół krakowski rozpoczął duchowe przygotowanie do zbliżającej się beatyfikacji czcigodnej Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Jest to kolejny dar, jaki otrzymujemy na naszej osobistej i wspólnej drodze wiary, nadziei i miłości. Przyszła nowa błogosławiona przypomina nam, że uczennice i uczniowie Jezusa mogą i powinni dążyć do świętości w każdym stanie życia, w każdym zawodzie, w każdych okolicznościach - mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy św. w kościele św. Mikołaja.
W homilii ksiądz kardynał przypomniał życiorys przyszłej błogosławionej - zasłużonej pielęgniarki. Wspomniał, że urodziła się w rodzinie znanej z zaangażowania patriotycznego i dobroczynności. Była uczennicą m.in. gimnazjum sióstr urszulanek w Krakowie. W dojrzałym wieku pogłębiała wiarę, została benedyktyńską oblatką.
- Uderza nas fakt, że Hanna mniej mówiła o swojej religijności, natomiast zależało jej bardzo na życiu duchowym pacjentów oraz pielęgniarek, dlatego dbała nie tylko o ich przygotowanie profesjonalne, ale także o ich duchową formację, organizując dla nich rekolekcje i dni skupienia, a także pielgrzymki. Organizowała także rekolekcje dla chorych - mówił kard. Stanisław Dziwisz. Jak stwierdził, to ujawniało prawdę o jej osobistym życiu duchowym, stanowiącym fundament i sekret jej ogromnego zaangażowania.
Kardynał Dziwisz wymieniał, że Hanna Chrzanowska prowadziła wykłady dla pielęgniarek, była ich instruktorką, przygotowywała dla nich programy szkolne. Była pionierką pielęgniarstwa domowego, zaangażowała się też w organizowanie opieki pielęgniarskiej w parafiach Archidiecezji Krakowskiej, co wspierał biskup Karol Wojtyła. Kardynał Dziwisz przytoczył też słowa przyszłej błogosławionej, które kierowała do proboszczów, przekonując, by organizowali punkty pielęgniarskie: „Do chorego nieumytego i nienakarmionego, słowo Boże dociera z trudem lub nie dociera wcale”.
Po mszy w kościele św. Mikołaja można było wysłuchać m.in. świadectwa Marzeny Florkowskiej, autorki książki pt. „Radość dawania. Hanna Chrzanowska we wspomnieniach, listach, anegdotach”. - Jej życie było niezwykle... Zmarła w opinii świętości - mówiła.
W krakowskim kościele zgromadziło się około dwieście osób z 40 grup charytatywnych archidiecezji. Dla uczestników spotkania przygotowano specjalne materiały, które można było zabrać do swoich parafii.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co ty wiesz o Krakowie, odc. 41
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Follow https://twitter.com/dziennipolski