Bezpłatną opiekę lekarza rodzinnego, porady specjalistów czy leczenie w szpitalu gwarantuje ubezpieczenie zdrowotne. Student, który nie ma własnego tytułu do takiego ubezpieczenia, powinien zostać do niego zgłoszony jako członek rodzinny. Dotyczy to tych żaków, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia. Do ubezpieczenia mogą ich zgłosić rodzice, współmałżonkowie rodziców, a jeśli oni nie mają ubezpieczenia – także dziadkowie.
Jeśli student nie ma własnego ubezpieczenia, nie ubezpieczają go także członkowie rodziny, zgłosi go niego uczelnia na jego wniosek.
Student w pracy
Własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego zapewnia zatrudnienie. Jeśli student pracuje np. na umowę o pracę, do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go jego pracodawca. Nie dotyczy to jednak umów zlecenia dla studentów do 26. roku życia. Żak, który prowadzi własną działalność gospodarczą, zgłasza się sam.
Studenci, którzy pracują tylko w okresie wakacji na umowę o pracę, na krótko zyskują własny tytuł do ubezpieczenia. Co bardzo istotne, w tym czasie są wyrejestrowani przez ZUS z ubezpieczenia zgłoszonego np. przez rodziców. Po zakończeniu wakacyjnej pracy wyrejestrowuje ich z kolei były pracodawca. Jeśli zdecydujesz się skupić na nauce i nie kontynuować zatrudnienia, musisz pamiętać, żeby rodzice ponownie zgłosili cię do ubezpieczenia jako członka rodziny, z datą uzyskania uprawnień po zakończeniu pracy. W innym przypadku narażasz się na przykre konsekwencje związane z koniecznością opłaty za leczenie.
Studia za granicą
Studenci spoza Unii Europejskiej ubezpieczają się w Polsce w ramach umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia i sami finansują sobie comiesięczną składkę zdrowotną. Nie dotyczy to tych osób, które posiadają Kartę Polaka albo zaświadczenie o polskim pochodzeniu. W ich przypadku ubezpieczenie opłaca uczelnia, która ich kształci.
Umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne podpiszesz w małopolskim NFZ. Szczegółową instrukcję zawierania takiej umowy znajdziesz na stronie internetowej małopolskiego NFZ.
Studenci, którzy wyjeżdżają do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA, by tam kontynuować naukę, powinni zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Zaloguj się do IKP
Informację o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym możesz sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Do logowania potrzebujesz profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną.
Prawo do ubezpieczenia wygasa w sytuacji:
- ustania tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego osoby, która zgłosiła studenta np. rodzica
- zaprzestania kontynuowania nauki przez studenta pomiędzy 18. a 26. rokiem życia
- ukończenia 26 lat
- skreślenia z listy studentów
- uzyskania własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (np. student zostaje zatrudniony na umowę o pracę i zyskuje swoje własne ubezpieczenie zdrowotne).
Znajdź przychodnię POZ
Po przeprowadzce w nowe miejsce, gdzie będziesz studiować, jak najszybciej złóż deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który na co dzień będzie dbał o twoje zdrowie. Możesz to zrobić w przychodni albo online – przez Internetowe Konto Pacjenta. Podobnie wybierzesz pielęgniarkę i położną POZ.
Lekarza, pielęgniarkę i położną POZ bezpłatnie możesz zmienić dwa razy w roku. W przypadku kolejnej zmiany opłata wynosi 80 zł.
