EKUZ. Gdzie szybko wyrobić w Krakowie?
Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Wydawaniem kart EKUZ w Krakowie zajmuje się punkt obsługi klientów w Małopolskim Oddziale NFZ przy ul. Wadowickiej 8W (przystanek tramwajowy Rzemieślnicza, przystanek autobusowy Rondo Matecznego). Czynny w poniedziałek w godz. 8-18, od wtorku do piątku w godz. 8-16.
Co najważniejsze - to miejsce, w którym sprawę załatwimy od ręki. Procedura wygląda następująco: pobieramy bloczek (z literą E), czekamy w hallu na swoją kolej, a gdy już na elektronicznej tablicy pojawi się nasz numer, przechodzimy do sali, w której znajdują się stanowiska obsługi. I urzędnik w okienku wyrabia kartę EKUZ - oczywiście jeśli przedstawimy wypełniony wniosek oraz dokument tożsamości.
Wnioski można wypełnić wcześniej po pobraniu z internetu, ale wnioski do wypełnienia przygotowane są też w hallu Małopolskiego Oddziału NFZ. Wiele do wypełniania nie ma, załatwiając sprawę w ten sposób wpisujemy PESEL, datę urodzenia, imię i nazwisko. Jeszcze tylko dwa podpisy i to tyle.
Tak samo, jeśli wnioskujemy o wydanie EKUZ dla dziecka (wówczas we wniosku zaznaczamy opcję: członek rodziny osoby ubezpieczonej).
Na wizytę w celu wyrobienia EKUZ możemy się też umówić poprzez formularz w internecie na stronie rejestracja.nfz-krakow.pl. To pozwala ominąć (albo znacznie skrócić) ewentualną kolejkę.
Inne sposoby złożenia wniosku o EKUZ
Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
Wypełniając wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta otrzymamy informację o przewidywanym okresie ważności nowej karty EKUZ. Na podstawie wniosku złożonego online, karta zostanie wygenerowana w Centrum Usług Wspólnych i wysłana na wskazany we wniosku adres.
ePUAP
Identyfikator adresata: 3bdy2cb654
Pocztą
Adres: Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ. ul. Józefa 21, 31-056 Kraków z dopiskiem "Wniosek o wydanie EKUZ".
Czym jest EKUZ? Dlaczego warto ją wyrobić?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza, że jej posiadacz ma prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to:
- kraje Unii Europejskiej
- Islandia
- Liechtenstein
- Norwegia
- Szwajcaria
- Wielka Brytania
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości.
EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Nie refunduje leczenia planowanego.
Zasady korzystania z EKUZ
Prawo do leczenia przysługuje posiadaczowi karty EKUZ na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udaje. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30 proc. honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.
Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego zanim skorzystasz z usług lekarza, sprawdź, czy jesteś u takiego, który honoruje kartę EKUZ.
EKUZ dla dziecka
EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.
Zaczęły się wakacje. Dalej, pomimo wysokich cen, wybieramy Polskę
