https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żeby ząbki były zadowolone

red.
fot. Jan Hubrich
Dzieci mogą korzystać z profilaktyki i leczenia w ponad 500 nowoczesnych poradniach

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia co roku - w miarę możliwości finansowych - zwiększa nakłady zarówno na stomatologię ogólną, jak i ortodoncję. Dzieci mogą korzystać z profilaktyki i leczenia w 535 nowoczesnych poradniach stomatologicznych i niemal 50 poradniach ortodontycznych.

- Kontraktując poradnie stomatologiczne zależało nam na tym, aby godziny przyjęć były jak najdogodniejsze dla rodziców, którzy często w ciągu dnia są w pracy. Dlatego w większości z nich dzieci przyjmowane są nawet w późnych godzinach popołudniowych, a także w soboty - przypomina Elżbieta Fryźlewicz -Chrapisińska, zastępca dyrektora ds. służb mundurowych w MOW NFZ.

W minionym roku poradnie odwiedziło 276 485 dzieci. W tym roku może ich być więcej. Nakłady na stomatologię dla dzieci wynoszą bowiem 27 584 767 zł, a na ortodoncję 12 923 381 zł. - Małopolska może pochwalić się jednymi z najwyższych w Polsce nakładów w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców - podkreśla Elżbieta Fryźlewicz- Chrapisińska. Czy nie mogłoby być lepiej? MOW NFZ zapewnia, że chciałby, aby w Małopolsce było więcej poradni ortodontycznych. - Niestety, brakuje ortodontów, którzy chcieliby leczyć dzieci w ramach ubezpieczenia - dodaje.

Warto pamiętać, że dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia mają prawo między innymi do:

* leczenia ogólnostomatologicznego,
* leczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz periodontologii (podstawowe procedury),
* leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym osób upośledzonych umysłowo w stopniu znacznym i głębokim, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych - celem takiego leczenia jest wykonanie całkowitej sanacji jamy ustnej, w tym profilaktyki profesjonalnej podczas jednego zabiegu, stomatologicznej pomocy doraźnej.

Dzieci mają zagwarantowaną również:

* profilaktykę stomatologiczną (w zakres której wchodzą m.in.: lakowanie zębów szóstych - obecnie do 7. roku życia, lakierowanie zębów stałych),
* leczenie próchnicy zębów stałych i mlecznych, leczenie kanałowe wszystkich zębów,
* zabiegi z chirurgii stomatologicznej, w tym resekcja korzenia zęba - tylko zębów od 3 do 3 w szczęce i żuchwie,
* odbudowę złamanego kąta zęba siecznego,
* leczenie chorób przyzębia,
* leczenie z zakresu ortodoncji - leczenie wad zgryzu aparatami do zdejmowania jedno- i dwuszczękowym przysługuje dziecku do 12. roku. Kontrola wyników leczenia po jego zakończeniu, do ukończenia 13 lat - bezpłatna kontrola przysługuje wyłącznie dzieciom leczonym w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
* leczenie endodontyczne u dzieci wszystkich zębów, z wyjątkiem zębów 3-kanałowych z rozpoznaniem zgorzeli.

Do ukończenia 13. roku dziecku przysługuje również - raz w roku kalendarzowym - naprawa aparatu ortodontycznego wykonanego w ramach ubezpieczenia (nie przysługuje wymiana i naprawa aparatu uszkodzonego z powodu nieprawidłowego użytkowania). Powyżej 12. roku życia wykonanie aparatów ortodontycznych musi być już finansowane przez rodzica lub opiekuna, a po ukończeniu 13 lat leczenie ortodontyczne jest w całości odpłatne.

Więcej: http://www.nfz-krakow.pl

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
powiem szczerze, że pomysł z klepsydrą jest całkiem niezły, wypróbowałam go w domu i wygląda na to, że zostanie u nas na stałe. Denfitix akurat mamy, dała nam go dentystka, która jest w stanie przekonać moje dzieci do wszystkiego. To ona tłumaczy na każdej wizycie dlaczego trzeba dbać o zęby.
G
Gość
Dokładne mycie zębów i zdrowa dieta to podstawa. Tylko odpowiedzmy sobie na pytanie, które dziecko myje zęby dłużej niż trzydzieści sekund?Moje mają specjalną klepsydrę, odmierzającą czas. Od tygodnia testujemy również acidolac dentifix, pomagający utrzymać odpowiednią mineralizację szkliwa.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska