Złota Gloria Artis dla ks. inf. Jerzego Bryły

Marian Satała
W dniu 28 listopada 2017 o godz. 18 w Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert „Św. Jan Paweł II - Papież, poeta, artysta”. Koncert poprzedzony będzie oficjalną częścią tj. przekazaniem relikwii Św. Jana Pawła II dla Bazyliki Bożego Ciała oraz odznaczeniem księdza infułata Jerzego Bryły Złotym Medalem Gloria Artis. Kapelan Bractwa ks. infułat Jerzy Bryła obchodzić będzie niebawem jubileusz 90-tych urodzin.

Ks. inf. Jerzy Bryła
Ksiądz infułat Jerzy Bryła urodził się 24 maja 1928 roku, w Nowym Brzesku, w rodzinie zasłużonych nauczycieli. Tuż po maturze wstąpił do krakowskiego Seminarium Duchownego i podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. 29 czerwca 1952 roku, w katedrze na Wawelu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Eugeniusza Baziaka.

W roku 1958 został wikariuszem w parafii św. Floriana, duszpasterzem osób głuchoniemych i na stałe już związał się z Krakowem. Przejął, po księdzu Karolu Wojtyle duszpasterstwo akademickie, a w ślad za tym duszpasterstwo artystów, uczył w szkołach dla głuchoniemych, przygotowywał kleryków krakowskiego seminarium do pracy w środowisku osób niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie, prowadził rekolekcje dla alumnów seminariów zakonnych, twórczych elit, młodzieży, dla osób dotkniętych analfabetyzmem i upośledzeniem umysłowym.
W roku 1975 ksiądz kardynał Karol Wojtyła powierzył księdzu infułatowi Parafię Najświętszego Salwatora oraz stanowisko dziekana Dekanatu Salwatorskiego. Równolegle wypełniał wiele innych, ważnych zadań: pracował w Komisji Episkopatu do spraw Katechizacji, a później w Radzie Kapłańskiej, jako sekretarz, i w Kolegium Konsultorów Archidiecezji Krakowskiej. W roku 1979 został honorowym kapelanem Ojca Świętego, w roku 1991 – honorowym prałatem, a w 1997 – protonotariuszem apostolskim.

Jest laureatem prestiżowych polskich i międzynarodowych wyróżnień. Krakowianie uhonorowali Go medalem Cracoviae Merenti, a w ubiegłym roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Kapelan Bractwa Kurkowego

Niezwykle ważny w życiu Bractwa Kurkowego był rok 1978 - wtedy bowiem bracia kurkowi uzyskali lokal do własnej dyspozycji. Nie był to co prawda wymarzony i oczekiwany powrót do Celestatu, ale do pomieszczenia przy ul. Mikołajskiej 16. To było prawdziwe królestwo, lokal o powierzchni 92 m. kw., bracia wyremontowali i wyposażyli własnym sumptem. Gospodarzem został brat Kazimierz Roman. Poświęcenie siedziby przez ks. prałata Jerzego Bryłę odbyło się 20 kwietnia 1980, podczas zorganizowanego po raz pierwszy przez Bractwo Kurkowe święconego jajka. Warto dodać, że była to pierwsza wizyta ks. prałata Jerzego Bryły w siedzibie Bractwa Kurkowego. Kapelanem krakowskiego Bractwa Kurkowego ks. Jerzy Bryła jest od stycznia 1980 roku.

- Wszystko odbyło się z mojej inicjatywy i jak to często bywa przypadkowo - wspomina ks. Jerzy Bryła w rozmowie z Janem Paluchem, autorem książki pt. "Wczoraj i dziś. Rozmowa z ks. infułatem Jerzym Bryłą". - Zaprzyjaźniona ze mną znana krakowska aktorka pani Zofia Orska, była żoną pana Stanisława Bolechały, starszego Bractwa Kurkowego. Zazwyczaj przychodzili na mszę świętą do kościoła sióstr Norbertanek. Któregoś dnia zaprosiłem ich do siebie na herbatę. Zapytałem wtedy, czy Bractwo Kurkowe ma swojego kapelana. Pan Bolechała odpowiedział, że kapelan zawsze był za czasów II Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej tradycja ta została przerwana i stwierdził, że może to najwyższy czas, by do tej tradycji wrócić. Był to przecież 1980 rok. Powiedział, że na Radzie Starszych przedstawi moją kandydaturę. 20 kwietnia 1980 roku bracia uroczyście wręczyli mi srebrny łańcuch z kurem oraz specjalną dedykację. Srebrny kur to ważny symbol Bractwa, symbol czuwania. Bractwo powstało by bronić miasta przed wrogimi najazdami, ale na przestrzeni wieków jego członkowie uczestniczyli w powstaniach, w konfederacji barskiej. Stali na straży Ojczyzny, polskości. I tak pozostało do dziś. Oprócz oficjalnych spotkań zaprzyjaźniłem się z braćmi i ich rodzinami. Chrzciłem ich dzieci, udzielałem ślubów, odwiedzali mnie na Salwatorze, a i ja bywałem w ich domach. Przeżyłem z Bractwem wiele wspaniałych i niepowtarzalnych chwil. Byłem współorganizatorem i członkiem Komitetu Honorowego XII Spotkań Europejskich Bractw Kurkowych w dniach 28-30 sierpnia 1998 roku w Krakowie. Europejska Federacja Kurkowych Bractw Strzeleckich uhonorowała mnie Orderem św. Sebastiana za zorganizowanie wielkiej pielgrzymki do Watykanu, do Ojca Świętego, 3 listopada 2001 r. To odznaczenie jest dla mnie wielkim zaszczytem, tym bardziej, że byłem drugą osobą w Polsce wyróżnioną tym orderem. Nie mogę w tym miejscu pominąć wyróżnień jakimi uhonorowało mnie krakowskie Bractwo Kurkowe. Mam Krzyż Wielki zarówno Bractwa w Krakowie jak i Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Dumny jestem, że mogłem uczestniczyć w wielkiej akcji zbierania funduszy od braci w całej Europie na rzecz Domu Dzieci Niepełnosprawnych w Radwanowicach. Inicjatorem tej akcji był starszy bractwa Leszek Gołda.

Radość z wzajemnych kontaktów jest obopólna, bo Bractwo Kurkowe cieszy się, że ma takiego kapelana na zawsze, na co dzień. A ja z nimi jestem zawsze, nawet na balu królewskim i na wszystkich ich pięknych uroczystościach. Razem jeździliśmy do różnych miejscowości pielgrzymkowych, do Częstochowy, Lourdes, do Ostrej Bramy w Wilnie, do grobu świętych apostołów Piotra i Pawła, a zwłaszcza do następcy św. Piotra, do naszego umiłowanego Papieża, który był przecież mocno związany z krakowskim Bractwem Kurkowym. Bractwo otrzymało ode mnie do swojego muzeum, które liczy ponad 2400 obiektów, cały szereg pamiątek, które uzyskałem od Ojca Świętego - piękny ornat z herbem Jana Pawła II, piuskę, krzyże. Przekazałem też wiele osobistych pamiątek, wszak minęło już 35 lat mojej posługi na rzecz Bractwa Kurkowego.

„Koncert św. Jan Paweł II – Papież, poeta, artysta” 28 listopada 2017 roku w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie

Koncert będzie składał się z dwóch części- ze względu na realizację telewizyjną. W trakcie drugiej części koncertu nastąpi odznaczenie infułata Jerzego Bryły złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Wśród wykonawców będą m.in: Teresa Lipowska, Jan Wilga, Ewa warta Śmietana, Bożena Zawiślak Dolny, Anna Lasota, Marta Wilk, Jakub Oczkowski, Marcin Jajkiewicz, Chór DOMINANTA Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (przygotowanie Małgorzata Langer-Król), Bocheński Chór Kameralny "Salt Singers" (przygotowanie Maciej Kozłowski), Krakowska Młoda Filharmonia - Orkiestra ZPSM im. M Karłowicza w Krakowie Tomasz Chmiel - dyrygent, aranżacje i Łukasz Lech – prowadzenie, reżyseria.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie