Spacerki po Tarnowie... meleksem
Tarnowski meleks to realizacja projektu związanego z promocją marki EnoTarnowskie, która skupia liczne winnice w okolicy. Pojazd został zakupiony przez tarnowskie MPK, ale dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Sportu i Turystyki jego kursy będą dotowane, przez co nie będzie potrzeba kupować biletów.
-Zamysł jest taki, że od poniedziałku do piątku meleks będzie kursował po Tarnowie, w ramach urozmaicenia naszych wakacyjnych spacerków, w trakcie których można lepiej poznać miasto i jego historię, a w weekendy wykonywać będzie kursy do winnic – tłumaczy Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.
Meleks to pojazd 14-osobowy, ale odliczając kierowcę i przewodnika, jednorazowo jest w stanie zabrać 12 osób. Stąd, o ile w tygodniu, nie powinno być problemów z dostępnością miejsc, to na weekendowe przejażdżki obowiązywać będą wcześniejsze zapisy.
- Jeśli pomysł się sprawdzi planujemy rozbudowę floty meleksów – zapowiada Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.
Złoty pojazd będzie kursował w weekendy do winnic
Kurs po Tarnowie trwać będzie ok. 1,5 godziny, a w ramach niego można będzie zobaczyć Starówkę, ważne miejsca w centrum miasta, Park Strzelecki i Sanguszków, a także tarnowskie kościoły znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej. O wszystkim opowiadać będzie przewodnik. Start o godz. 12 na Rynku.
W soboty chętni mogą przyjść na zielony parking pod wieżą widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej, skąd enomeleks będzie kursował trasą: wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej - Lubinka - Janowice (Winnica Uroczysko/Winnica Janowice) - powrót do Dąbrówki Szczepanowskiej w kierunku wieży widokowej - Winnica Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej i koniec trasy pod wieżą widokową. Organizatorzy przewidzieli dwa kursy - o godz. 12.30 i o godz. 17. Wycieczka będzie trwać około 4 godzin.
Z kolei w niedzielę o godz. 9 enomeleks z przewodnikiem wyrusza sprzed dworca PKP w Tarnowie. Najpierw przejedzie do Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, skąd również można dołączyć do wycieczki, po wcześniejszej rezerwacji i wskazaniu miejsca startowego. Później trasa wiedzie przez Lubinkę do Winnicy Uroczysko/Winnicy Janowice i następnie przez Lubinkę pod wieżę widokową z kolejnym przystankiem na Winnicy Dąbrówka. Powrót na tarnowski dworzec PKP prowadzi malowniczą trasą wzdłuż Dunajca, poprzez CPL w Rzuchowej, skąd można wrócić do domu własnym samochodem bez konieczności przejazdu do Tarnowa.
Zgodnie z harmonogramem turyści na winnicach spędzą po 45 minut. W programie są m.in. bezpłatne oprowadzenie po winnicy, spacer, atrakcje dla dzieci oraz degustacja win.
Na przejazdy po regionie (soboty i niedziele) obowiązują wcześniejsze zapisy na adres mailowy: [email protected]. Wysyłając zgłoszenie należy wskazać konkretny dzień, godzinę oraz liczbę osób. W przypadku niedzieli trzeba określić dodatkowo punkt startowy. Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane na dany dzień i godzinę otrzymają zwrotne potwierdzenie.
Pojazd pozytywnie przeszedł testy. W razie niepogody, można zasunąć w nim przezroczyste zasłony, które chronią przed deszczem.
W sobotę (24 czerwca) meleks rozpoczyna regularne kursy. Wyjątkowo w tym dniu, w południe zabierze chętnych na kurs po Tarnowie o a godz. planowany jest przejazd na winnice do Janowic i do Dąbrówki Szczepanowskiej na tradycyjne „Wianki”.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto mieszkańcy Tarnowa i regionu, którzy zabłysnęli talentem w telewizyjnych show
- Dwór Sanguszki pod Tarnowem to ruina. Gmina chce zmienić jego oblicze
- Najwyżej oceniane parafie z Tarnowa, Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej w Google
- Tak kiedyś wyglądał Tarnów! Niektórych budynków już nie ma lub przeszły duże zmiany
- W tych restauracjach w Tarnowie zjesz dwudaniowy obiad za nie więcej niż 32 złote
Tak wygląda zielona oaza w samym sercu Tarnowa
