Kokocz. Wyjątkowe miejsce do dalekich obserwacji i podziwiania przyrody
Wznosząca się na pograniczu gmin Ryglice i Pilzno Góra Kokocz (434 m.n.p.m) to niezwykle atrakcyjne miejsce pod względem widokowym. Z górującego nad okolicą wzniesienia można podziwiać Pasmo Liwocza i Brzanki, a także Pogórze, Beskid Niski
i Sądecki, ale także Gorce, a nawet Tatry. Na północ rozciąga się natomiast rozległa Kotlina Sandomierska, a ponad nią można wypatrzeć Góry Świętokrzyskie.
Góra leży na Obszarze Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego i jest enklawą rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Występują tu m.in. liczne stanowiska nietoperzy, krzewy kłokoczki południowej oraz rzadko występujący w środowisku naturalnym bluszcz hederahelix.
Miejsce to przyciąga coraz więcej amatorów pieszych a także rowerowych eskapad, ale - co jest ewenementem w przypadku tego typu miejsc - na samą górę można wjechać także samochodem. Dojazd jest możliwy zarówno od Lubczy, Woli Lubeckiej, jak też od Zalasowej (wystarczy zjechać z drogi powiatowej w miejscach oznaczonych specjalnymi tablicami), ale także od strony Zwiernika (powiat dębicki).
Turystyczna atrakcja i miejsce bogate historią
Na górze jest duża altana, ustawione są w różnych miejscach liczne ławki, na których można usiąść, aby odpocząć i nacieszyć się pięknymi krajobrazami. Do obserwacji południowej strony służy także zadaszony taras widokowy. Obok niego powstała natomiast tężnia solankowa. W planach jest budowa kilkupoziomowej wieży widokowej oraz placu zabaw z tyrolką.
Góra Kokocz to nie tylko atrakcyjny punkt widokowy, ale również miejsce z bogatą historią, która dzięki lokalnym strażnikom pamięci jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i wciąż żywa wśród mieszkańców. W zagajniku - przy drodze prowadzącej na Kokocz od strony Zalasowej i Zwiernika rośnie stary grab, który jak wyliczyli dendrolodzy, może mieć nawet 250 lat. To jedno z najstarszych drzew tego gatunku w Polsce o obwodzie pnia, który ma blisko 4 metry.
Umieszczona jest na nim, pięknie odnowiona niedawno kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej a obok znajduje się pomnik z tablicą upamiętniający ofiary epidemii cholery i tyfusu, którzy mieli być chowani w tym miejscu. Grab przez te lata był świadkiem wielu wydarzeń, związanych z historią Polski i tych terenów.
Wizytę na Kokoczu można połączyć ze spacerami po okolicznych lasach, które teraz wyglądają zjawiskowo, a przy okazji można znaleźć w nich grzyby.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- W Tarnowie budują kolejnego McDonald'sa. Tym razem przy DK 94!
- Mieszkanki Tarnowa i okolic są najpiękniejsze! Te zdjęcia to potwierdzają
- Wyniki matur w szkołach Tarnowa. Jak wypadły licea, technika, artyści i sportowcy?
- Tajemnice krypty Ostrogskich. Zaskakujące odkrycia w sarkofagach właścicieli Tarnowa
- Tarnów i region przeżywały biblijny potop początkiem czerwca 2010 roku
- Tak zmieniała się moda na ulicach Tarnowa według zdjęć z Google Street View
