Zmiana Czasu. Pociągi zatrzymają się na godzinę
Dla przewoźników kolejowych w Polsce i Europie zmiana czasu oznacza wdrożenie w noc przejściową specjalnych rozkładów jazdy. 17 pociągów nocnych PKP Intercity - głównie TLK - zatrzyma się o godzinie 3:00 na najbliższej stacji i będzie czekać godzinę, by ruszyć w dalszą trasę zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.
Oznacza to, że m.in. pociąg TLK Mars relacji Kraków Główny - Kołobrzeg, w momencie przesunięcia wskazówek zegara zatrzyma się na dworcu Warszawa Wschodnia. Po godzinie skład wyruszy w dalszą trasę. Mimo postoju, do celu dojedzie zgodnie z planem. Taka procedura stosowana jest co roku, by nie rozregulować rozkładu jazdy.
Zmiana Czasu. Gdzie sprawdzić godziny kursowanie pociągów
Dokładne godziny kursowania pociągów w noc przejściową będzie można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika, Facebooka „PKP Intercity. Pociąg do podróży”, infolinii 19 757 oraz u konduktorów w pociągach.
Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. Czas zimowy obowiązuje w około 70 krajach na całym świecie.
Zmiana Czasu. Kiedy zmieniamy Czas? Już w ten weekend! [ZMIANA CZASU 29-30 PAŹDZIERNIKA, POCIĄGI]
Kiedy jest zmiana czasu? Kiedy przestawiamy zegarki? W ostatni weekend października (z 29 na 30 października) przestawimy zegarki z godziny 3 na 2. Od tej godziny w Polsce obowiązywać będzie czas zimowy. Zmiana czasu została wprowadzona, by bardziej efektywnie wykorzystać światło słoneczne. Zwyczajowo w Europie zmiana czasu letniego na zimowy następuje w ostatni weekend października.
Czas zimowy jest czasem naturalnym, tak zwanym geograficznym. W Polsce zmiana czasu środkowoeuropejskiego letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) jest realizacją rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku. Zmiana obejmuje prawie całą Europę - z wyjątkiem Islandii, Rosji i Białorusi.
Źródło: gazetawroclawska.pl