https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut - z godz. 3.00 na 2.00

Grzegorz Skowron
Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut - z godz. 3.00 na 2.00
Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut - z godz. 3.00 na 2.00 Fot. Archiwum Polska Press
Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut - z godz. 3.00 na 2.00, czyli przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Dzięki temu najbliższa noc będzie o godzinę dłuższa. W następnych dniach zmrok będzie zapadał szybciej, ale za to rankiem jasno robić się będzie wcześniej.

Zmiana czasu na zimowy 2018. W nocy z soboty na niedzielę zegarki cofniemy o 60 minut

Dłuższa noc to możliwość dłuższego snu. Ale są tacy, którzy będą pracować o godzinę dłużej. Za dodatkowy czas pracy powinni otrzymać wynagrodzenie jak za nadgodziny.

Podróżujący nocnymi pociągami muszą się liczyć z tym, że na jakiejś stacji zatrzymają się na godzinny postój. Jak podaje PKP Intercity, dotyczy to 15 składów, np. IC Przemyślanin relacji Szczecin - Przemyśl zatrzyma się na stacji Gliwice o godzinie 2:29 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 2:30 nowego czasu. TLK Karpaty z Krakowa Płaszowa do Gdyni godzinną przerwę będzie miał w Częstochowie. A TLK relacji Wrocław - Przemyśl postoi na stacji w Krakowie Płaszowie.

Być może zamieszanie z powodu zmiany czasu niedługo się skończy. A to dlatego, że coraz częściej do głosu dochodzą przeciwnicy przestawiania zegarków dwa razy do roku. W lipcu i sierpniu konsultacje w tej sprawie przeprowadzono na terenie całej Unii Europejskiej i okazało się, że 84 proc. spośród 4 mln ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Wkrótce rezolucję w tej sprawie ma przyjąć Parlament Europejski. Najprawdopodobniej cała Europa pozostałaby w czasie letnim, co oznaczałoby, że ostatni raz przestawianiem zegarków zajmiemy się wiosną 2019 r.

Czas letni i zimowy oraz związane z tym przestawianie wskazówek zegara wprowadzono ze względu na oszczędności w energii. Chodziło o to, by w zimie rano nie zapalać świateł. Dziś te oszczędności trudno wyliczyć, bo oszczędności na zgaszonych żarówkach zjada coraz powszechniejsza klimatyzacja. Za to coraz częściej pojawiają się dane o niekorzystnym wpływie zmiany czasu na zdrowie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Co dalej ze zmianą czasu?

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Na wygnaniu
A ja głupi myślałem, że o 3600 sekund! Całe życie w błędzie ;(
c
ck

Mój śp teściu wstawał raz o czwartej, raz o szóstej, zależy jak miał kurs, bo był zawodowym kierowcą. Moja śp teściowa pracowała na trzy zmiany i też jakoś żyła. Ojciec śp zasuwał na dwie zmiany z rotacją co tydzień i to bez wolnych sobót. Ja zasuwałem na dwie zmiany przez 15 lat, obecnie 7-15, sąsiad był robotnikiem  i pracował 12/24 w ruchu ciągłym. Zmiana czasu wcale nam się na zdrowiu nie odbijała, teraz ruszam z domu do pracy najpóźniej 6.30.

Jak znam życie to u nas będzie cały rok czas zimowy, bo suwerenowi pińćset plus będzie trudno swoje pociechy do szkoły rano dobudzić. A to że pracujący na nich ciężko ludzie po pracy już nic na ogrodzie, albo wokół domu nie zrobią od września do połowy kwietnia, to suwerena nie obchodzi, bo on z grillem do 16-tej czekać nie będzie, gdyż tylko rano w MOPSie sprawy załatwi i będzie miał wolne. A głos suwerena jest wskazówką dla tej władzy.

Ile razy wracałem po 16-tej do domu, to pijani grillowicze zza płotu pytali się mnie "co już z pracy?" Jeszcze teraz, w październiku.

G
Grzesiek

Czyżby na tym zdjęciu jest stary poczciwy Gustav Becker? Fajne stare zabytkowe zegary razem z Junghansami. Teraz tylko legendy zostały. Nie ma już nowych sztuk.

C
CEST - nasz czas naturalny

W obecnej epoce stosowanie czasu zimowego jest pozbawione sensu. Teraz oświetlenie jest energooszczędne, a prawie cała energia elektryczna idzie na sprzęt pracujący bez względu na to, czy za oknem jest jasno, czy ciemno. Nie wiem, jaki sens ma skracanie i tak już krótkich jasnych popołudni. Ciemności około godziny 17-stej to już przesada. Jak ktoś ma do pracy na godzinę 7, a w grudniu i styczniu na 8. to i tak musi wstawać w ciemnościach. Do tego problemy na kolei i przestoje w bankach- to kosztuje!

N
Nauczyciel z geografii
Dla mnie czas letni jest idealnie dopasowany do rytmu dobowego. To się czuje, że jest to czas zgodny z naturą. Taki czas ( w przybliżeniu) stosowano w dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dopiero pod koniec XIX wieku zaborca pruski wprowadził swój czas urzędowy by uprościć rozkłady jazdy na kolei, jednolity na terenie całego Cesarstwa Niemieckiego. Został narzucony mieszkającym tam Polakom...
d
dior

fajnie.dluzej na weselu dzisiaj bede:)

G
Gość

Eko-Lewaki tak szybko nie odpuszczą przestawianie czasu będą terroryzować aby ugrać jak najwięcej dla siebie.

 

Minie wiele lat zanim przestaniemy przestawiać zegarki.

G
Gość
Czas letni (czyli godzinę do przodu w stosunku do geograficznego) powoduje to, ze przebieg temperatury w ciągu doby ulega przesunięciu o godzinę, co oznacza, że maksymalna temperatura dnia jest później, a w lecie oznacza to piekielne upały po południu, gorące wieczory (nie można się doczekać spadku temperatury). Owszem, bez przesunięcia czasu dochodziłoby do tego, że dzień w czerwcu zaczynałby się już po godz. 3.00. Tak więc są plusy i minusy. Czas letni w zimie oznacza to, że pierwsze lekcje w szkołach będą się odbywały jeszcze o zmroku (tym bardziej droga do szkoły). lepiej więc w zimie pozostawić czas zimowy.
G
Gie
W marcu będziemy cofać zegarki 60 minut do przodu. :)
M
MZ
Polski język trudna język
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska