Zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku
Badanie trzeźwości w miejscu pracy
Przepisy dotyczące kontroli trzeźwości wskazują, iż jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Kontrola trzeźwości obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie. Badanie polega na stwierdzeniu braku obecności alkoholu w organizmie pracownika albo obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości (stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 proc. do 0,5 promila alkoholu we krwi albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3, z kolei stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3).
Wprowadzenie kontroli trzeźwości, grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą trzeźwości i sposób przeprowadzania kontroli trzeźwości, w tym rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czas i częstotliwość jej przeprowadzania, ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
O wprowadzeniu kontroli trzeźwości, pracodawca informuje pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.
- Słynne kobiety związane z Małopolską zachodnią. Słyszała o nich cała Polska i świat
- Mała Zosia rośnie jak na drożdżach. Dla niej to śmiertelne zagrożenie
- Prezydenci USA w Muzeum Auschwitz. Amerykańscy politycy wiele razy odwiedzali b. obóz
- Do szkoły w Kętach chodzi... pies. Labrador Wally pomaga dzieciom i jest ich maskotką
- Trwa budowa Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa. Tak będzie wyglądać
- Pustynia Błędowska atrakcyjna także zimą. Niektórzy zabierają tu nawet... narty
Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w organizmie pracownika wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości albo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy. Informację dotyczącą podstawy niedopuszczenia pracownika do pracy przekazuje się pracownikowi do wiadomości. Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego.

Warto zaznaczyć, że jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.
Ponadto wskazane powyżej zasady stosuje się odpowiednio do pracodawców organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osoby fizyczne prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą, a także do osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy oraz osób fizycznych prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, których praca jest organizowana przez tych pracodawców.
W kolejnym artykule omówione zostaną kwestie dotyczące przepisów regulujących pracę zdalną.
- Powiat chrzanowski. Poznaj swojego dzielnicowego. Znamy rewiry i telefony
- Wstęp na Balaton w Trzebini za symboliczną złotówkę. Nie dla wszystkich
- Historia handlu w Chrzanowie. Wyjątkowe stare zdjęcia i eksponaty
- Zapadliska w Trzebini. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zaprezentowała wyniki badań
- Stacja Pogotowia Ratunkowego w Chrzanowie już po remoncie. Zobacz ZDJĘCIA
- Nowa organizacja ruchu na DK 79 i "dzwon" w barierki. Zobacz ZDJĘCIA
