https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kurii. Pierwsze decyzje nowego metropolity

Piotr Ogórek
Arcybiskup Marek Jędraszewski od soboty oficjalnie sprawuje rządy w Archidiecezji Krakowskiej. W środę ogłosił pierwsze zmiany personalne w Kurii. Mianował wikariuszy generalnych, moderatora oraz kanclerza krakowskiej kurii.

Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski mianował wikariuszami generalnymi ks. bp. Jana Szkodonia, ks. bp. Grzegorza Rysia i ks. bp. Damiana Muskusa. Tym samym otrzymali oni od biskupa diecezjalnego delegowaną władzę wykonawczą.

Nową funkcją w kurii jest stanowisko jej moderatora, które otrzymał ks. bp. Jan Szkodoń. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, moderator kurii jest odpowiedzialny za koordynowanie załatwianych w kurii spraw administracyjnych oraz czuwaniem nad tym, aby pozostali pracownicy kurii właściwie wypełniali powierzone sobie funkcje.

Arcybiskup mianował ks. kanonika Tomasza Szopę kanclerzem Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Dotychczasowy kanclerz, ks. prałat Piotr Majer, podejmuje pracę akademicką na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Jana Pawła II gdzie otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. Jednocześnie będzie pełnił funkcję delegata Arcybiskupa Krakowskiego ds. sakramentalnych.

Ks. Tomasz Szopa urodził się w Proszowicach (diecezja kielecka) w 1974 r. Od 1988 r. wraz z rodzicami i siostrą przeprowadził się do Krakowa i zamieszkał na terenie Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego. W latach 1989-1993 uczęszczał do V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a ukończył je w 1998 r. W 1997 r. w ramach programu Tempus-Erasmus studiował na uniwersytecie Paris Ouest Nanterre La Défense w Paryżu. W latach 1998-2001 odbył aplikację sędziowską przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie i ukończył ją egzaminem sędziowskim. Równolegle z odbywaniem aplikacji pracował w kancelarii adwokackiej prof. Elżbiety Traple w Krakowie.

W 2001 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia diakonatu z rąk kard. Franciszka Macharskiego przyjął w 2005 r. a rok później – święcenia kapłańskie z rąk kard. Stanisława Dziwisza. W latach 2006-2008 był wikariuszem Parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie. Od 2006 do 2011 roku pracował jako konsultant ds. prawnych w Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Studiował prawo kanoniczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 2006-2009. Od 2011 r. pełnił funkcję sekretarza i kapelana kard. Stanisława Dziwisza.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kasia.
Mam wrażenie , że ty chyba masz coś z pedofila, bo każdy osądza wedlug siebie.
r
raz na 4 lata
Oni jako właściciele tego kraju posługują się swoimi danymi i dokumentami, które oczywiście oni pisali. Bo jeszcze w XIV prawie 100% tzw. panów polskich było całkowitymi analfabetami. O fałszerstwach, sza. Zresztą drudzy wybitni dobrodzieje tego kraju też mają swoje mapy i inne. Ciekawie wygląda np. powierzchnia krakowskiej gminy żydowskiej. Gdzieś od Bielska poza Lublin.
z
zgr-edo
cyt. ' zamieszkał z rodzicami w Krakowie na terenie parafii św. Kolbego Maksymiliana' - GK to chyba świecki dziennik, a nie jakiś kurialny ? normalnym ludziom trzeba napisać nazwę osiedla. Kościół to kościół, kogo obchodzi , kto jest jego patronem ?
k
krk
Bylo jest i beda zmiany przy nowych przybyszach na nowych stolkach! dewodki i dewody sie ciesza !!!! Lo jezusiku jakiz lon madry ;o je o je i jakiz to intelektualist umi tyz wymachiwac prawa rynkom a jak pokropi -to z cola musim wode zciyrac .
R
Rudy z Budy
Gosciu poprzenosil troche pedofili w koloratkach na nowe parafie aby mogli inne, świeże, dzieci bzykać.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska