Dzisiaj (12 marca) rząd omówi projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
Złagodzenie przepisów było zapowiadane od dawna. Prace się przeciągały, ale być może zmiany zostaną przyjęte przed wyborami. A przypomnijmy, nowe regulacje w obrocie ziemią rolną obowiązują od 30 kwietnia 2016 roku (tutaj: Prezydent podpisał ustawę o obrocie ziemią. Co to oznacza?).
Przepisy wywołały falę krytyki. Krzysztof Jurgiel, ówczesny szef resortu rolnictwa tłumaczył, że w ten sposób zostaną ukrócone spekulacje gruntami. Mowa była także o przeciwdziałaniu wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców.
Pierwsza propozycja zmian pojawiła się jesienią 2017, zaproponowane rozwiązania nie znalazły jednak uznania. Co zawiera czwarta wersja projektu, który dotarł do Rządowego Centrum Legislacji w listopadzie zeszłego roku?
Przykładowe zaproponowane zmiany:
- wielkość działki rolnej, którą mogą kupić osoby niebędące rolnikami ma wzrosnąć z 0,3 ha do 1 ha
- poszerzony zostanie zbiór osób bliskich mogących kupić ziemię od rolnika nawet bez odpowiednich kwalifikacji (rodzeństwo, rodziców, pasierbów)
- zniesienie prawa nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha
Więcej przeczytasz tutaj: Zmiany w obrocie ziemią rolną mają być gotowe w 2019 roku. Co i kiedy zmieni się w obrocie gruntami?
Zmiany mają dotyczyć też ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa.
"Więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni (do l ha) , czy też położone w granicach administracyjnych miast. Procedury uzyskania zgody dyrektora generalnego KOWR będą bardziej przejrzyste, gdyż określone zostaną dokumenty, jakie należy złożyć w celu uzyskania tej zgody, czy też jak wykazać przesłankę braku możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz rolnika indywidulanego. KOWR będzie miał możliwość zbywania nieruchomości o powierzchni do 1 ha bez przetargu ograniczonego", czytamy w uzasadnieniu (dostępne na www.krir.pl).
O nowe regulacje apelowały, między innymi, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, NSZZ RI Solidarność czy choćby Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i Związek Banków Polskich.
Prof. Stanisław Gomułka z Business Centre Club - Ustawa o obrocie ziemią jest antyrynkowa (wypowiedź z 2016 roku):