
– Z uwagi na zastosowane rozwiązania budynki UMWM będą wyróżniać się na tle innych tego typu obiektów i mamy nadzieję wyznaczą nowe standardy w projektowaniu przestrzeni publicznej Krakowa. Obok rozwiązań proekologicznych bardzo istotna była dla nas jakość architektury przyjaznej człowiekowi. Obiekty mimo swojej skali nie będą dominowały nad otoczeniem, a przestrzenie wokół nich będą ogólnodostępne wtapiając się w tkankę miasta – podkreślają projektanci z Horizone Studio.

Projektanci założyli, że przestrzeń wokół nowego urzędu będzie otwarta i pełna zieleni. Między budynkami znajdzie się plac (wielkości połowy Małego Rynku) z ławkami i parasolami chroniącymi prze słońcem.

Zgodnie ze zaktualizowanym układem funkcjonalnym na parterze budynków wchodzących w skład kompleksu planowane są powierzchnie usługowe. Dwa budynki od strony al. Powstania Warszawskiego mają charakter stricte biurowy. Będą się tam mieścić Sejmik Województwa Małopolskiego, Zarząd Województwa, departamenty Urzędu Marszałkowskiego, w mniejszym przewidizano biura do w trwają już rozmowy w sprawie szczegółów wynajmu. W trzecim budynku oprócz biur wynajmowanych przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego znajdzie się przedszkole i szatnia dla rowerzystów, z której będą mogli korzystać pracownicy poruszający się po mieście na dwóch kółkach.

W budynku znajdzie się sala obrad na ok. 150 osób. Będą się w niej odbywać nie tylko sesje małopolskiego sejmiku, ale także konferencje, seminaria, szkolenia.Wejście główne będzie od strony ronda Grzegórzeckiego.