
Muzeum Miejskie
To miejsce nawiązuje do czasów, w których po Wadowicach przechadzał się Karol Wojtyła.
W wewnątrz muzeum znajdziemy wystawy i eksponaty poświęcone właśnie tamtym czasom.
Jest to muzeum bardzo interaktywne ze zwiedzjącym. Dozwolone jest w nim:
- oglądać i dotykać bez ograniczeń
- słuchać i rozmawiać nie ściszając głosu
- przyjść z dziećmi bez obaw, że uszkodzą eksponaty
- zbierać materiały edukacyjne rozmieszczone na całej wystawie i robić zdjęcia
- przebierać się w stroje na wystawie i zrobić sobie zdjęcie w zaaranżowanym atelier

Kościół p.w.Św. Piotra Apostoła
Kościół wybudowany w latach 1986 - 1991 jako wotum wdzięczności Bogu za wybór Karola Wojtyły na stolicę apostolską oraz ocalenie go z zamachu na Placu Św. Piotra 13 maja 1981 roku.

Dom Katolicki
To miejsce, w którym od roku 1936 zaczęto wystawiać sztuki teatralne pod kierownictwem nauczyciela gimnazjalnego ks. infułata dra. Edwarda Zachera. W tym okresie Karol Wojtyła zadebiutował jako współreżyser przedstawienia Nie-Boskiej Komedii w której grał jedną z głównych ról - Hrabiego Henryka.
Do dziś Dom Katolicki służy organizacjom katolickim, a w latach 2009 – 2013 mieściła się w nim na czas remontu domu rodzinnego Jana Pawła II, wystawa – „Skarb mojego życia”, z repliką mieszkania Karola Wojtyły.

Klasztor Ojców Karmelitów Bosych – Sanktuarium św. Józefa
Kościół p.w. św. Józefa jest budowlą neoromańską, trzynawową. Ołtarze, ambonę i stacje drogi krzyżowej wykonano w Tyrolu. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Józefa. W 2004 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ofiarował św. Józefowi pierścień wraz z bullą podnoszącą kościół do rangi sanktuarium.
W ołtarzu Matki Bożej Szkaplerznej postawiono popiersie bł. Alfonsa Marii Mazurka wraz z jego relikwiami. Przed tym ołtarzem mały Karol Wojtyła otrzymał swój pierwszy szkaplerz. Obecnie papieski szkaplerz umieszczono w złotej rozecie na ścianie obok.