Zofia Gołubiew wprowadziła Muzeum Narodowe w Krakowie w XXI wiek. Tytuł „Człowieka Roku 2016” otrzymała za całokształt dokonań w dziedzinie muzealnictwa. - Jestem totalnie zaskoczona, dlatego, że od roku nie pełnię swojej dawnej funkcji. Kiedy dostawałam nagrody będąc dyrektorem muzeum, rozumiałam, że to dlatego, że robimy fajne rzeczy. Nie były to tylko moje nagrody, ale całego zespołu. Teraz jestem zdumiona, nie wiem jaka była motywacja kapituły, aby mnie nagrodzić - przyznaje.
Zofia Gołubiew, jak sama mówi, teraz jest już emerytką, ale nie taką bezczynną. - Wręcz na odwrót, cały czas jest jakaś bieżączka do zrobienia, nie mam czasu na takie prawdziwe porządki - śmieje się.
- Nie mogę powiedzieć, dla osoby w moim wieku to wielki luksus, że teraz spokojnie mogę planować pewne rzeczy, jednak nie czuję, że odpoczęłam. Wciąż mam dużo różnych aktywności, w dodatku teraz wszystko muszę robić sama - dodaje. Dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie była przez 15 lat, jednak związana jest z nim od ponad 40 lat. Była m.in. kierownikiem działu nowoczesnego malarstwa i rzeźby oraz zastępcą dyrektora ds. naukowych i oświatowych.
Mówi się, że czasy, gdy Zofia Gołubiew była dyrektorem muzeum, to była „złota epoka” placówki. Pod jej kierownictwem w budynku przy al. 3 Maja odbywały się wielkie wystawy.
Gołubiew zainicjowała m.in. prace nad wybudowaniem Pawilonu Józefa Czapskiego, dla eksponowania obrazów, dokumentów i pamiątek z nim związanych.
Za czasów rządów Zofii Gołubiew w muzeum zmodernizowano też wnętrze i ekspozycję w Sukiennicach, zaadaptowano na cele muzealne Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej, gdzie urządzono stałą wystawę przedstawiającą sztukę I Rzeczypospolitej.