Potężny żubr byk, od kilku miesięcy widywany jest w różnych miejscach Podkarpackiego. Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, w lutym był widywany w Górach Słonnych nad Sanokiem, w marcu i kwietniu w okolicach Krasiczyna i Przemyśla, w maju w okolicy Przeworska.
- Swoim zachowaniem nawiązuje do imienia Pumigrant, które nadali mu leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany cztery lata temu, gdy pojawił się w pokazowej zagrodzie żubrów jako potomek byka Xariusa i krowy Fabuli. Okazuje się, że od pierwszych dni życia miał ciągoty turystyczne
- informuje Edward Marszałek, rzecznik RDLP.
- Kilka dni po urodzeniu uciekł nam z zagrody, przeciskając się pod żerdziami ogrodzenia. Dość długo nie pozwalał się schwytać i sprowadzić do zagrody, gdzie nerwowo czekała na niego matka. Po złapaniu go, leśniczy zajmujący się wówczas żubrami powiedział o nim „nasz emigrant”, co z zachowaniem zasad nadania imion uwzględniliśmy później. Został wpisany do księgi rodowodowej żubrów jako „Pumigrant” pod numerem 13360. – mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.
Wolność uzyskał 31 marca 2017 roku, wchodząc w skład odtwarzanego stada wolnościowego „Górny San”.
Dwa lata temu był obserwowany na Ukrainie, doszedł ponoć w okolice Lwowa, po czym zawrócił w Bieszczady. Zimę spędził w Górach Słonnych i na pogórzu Przemyskim na terenie nadleśnictw Brzozów, Bircza i Krasiczyn, po czym przeszedł w okolice Pruchnika.
W minioną sobotę rano widziany był w miejscowości Chałupki, pięć km na północ od Przeworska, na terenie Nadleśnictwa Sieniawa.
- Najwyraźniej kieruje się na północ ku lasom Roztocza i Puszczy Solskiej. Być może to zwiadowca — ocenia rzecznik RDLP.
Na terenie RDLP w Kośnie żyje obecnie 668 osobników tego gatunku.
ZOBACZ TEŻ:
Żubry z Mucznego w Bieszczadach. W Zagrodzie Pokazowej Żubró...
