Zastosowania żurawi w oczyszczalniach ścieków
Transport ciężkich urządzeń. W oczyszczalniach ścieków używane są duże i masywne urządzenia, takie jak pompy, wirówki, mieszadła czy kratownice. Żurawie umożliwiają ich bezpieczny transport na miejscu instalacji.
Montaż urządzeń technologicznych. Podczas budowy oczyszczalni, żurawie pomagają w instalacji elementów wyposażenia technologicznego, takich jak reaktory, zbiorniki osadów czy komory fermentacyjne.
Prace konserwacyjne i naprawy. W trakcie eksploatacji oczyszczalni żurawie są niezbędne do wyciągania i przenoszenia uszkodzonych urządzeń, które wymagają serwisu. Dzięki nim można szybko przeprowadzić naprawy bez potrzeby demontażu większej części instalacji.
Przemieszczanie osadów i innych materiałów. W niektórych przypadkach żurawie mogą być wykorzystywane do przenoszenia kontenerów z odpadami lub osadami ściekowymi, szczególnie przy obsłudze dużych zbiorników.
Wspieranie procesów budowlanych. W trakcie rozbudowy lub modernizacji oczyszczalni żurawie są niezbędne do wznoszenia nowych struktur, takich jak budynki techniczne czy dodatkowe zbiorniki.
Żurawie w oczyszczalniach ścieków pełnią funkcje techniczne, logistyczne i konserwacyjne, wspomagając kluczowe etapy budowy, utrzymania oraz modernizacji infrastruktury.
Poznaj żurawie od firmy BIOX
BIOX, polska firma z Giżycka przodująca w produkcji urządzeń stosowanych między innymi w oczyszczalniach ścieków, w ofercie posiada cztery rodzaje żurawi.
Żurawie proste. Zastosowanie tych urządzeń obejmuje instalację i obsługę pomp, mieszadeł oraz innych maszyn, podnoszenie i przemieszczanie ładunków na małych obszarach, wsparcie podczas przeglądów i wymiany sprzętu. Dzięki lekkiej konstrukcji mogą być używane jako mobilne rozwiązania. Żurawie kolumnowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest podnoszenie i opuszczanie ciężkich urządzeń i ładunków, np. w oczyszczalniach ścieków, przetwórstwie spożywczym, hodowli ryb, rolnictwie oraz przemyśle. Ich użycie eliminuje potrzebę ręcznego podnoszenia ciężkich elementów podczas montażu, konserwacji czy wymiany, co ułatwia pracę i minimalizuje ryzyko uszkodzenia sprzętu.
Żurawie ukośne. Zastosowanie tych żurawi obejmuje instalację oraz obsługę pomp, mieszadeł i innych urządzeń, podnoszenie i przemieszczanie ładunków na ograniczonym obszarze, wspomaganie przeglądów i wymiany sprzętu, a dzięki niewielkiej wadze mogą być wykorzystywane jako urządzenia przenośne. Są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wymagane jest podnoszenie i opuszczanie ciężkich urządzeń i ładunków, np. w oczyszczalniach ścieków, przetwórstwie spożywczym, hodowli ryb, rolnictwie oraz przemyśle. Zastosowanie żurawi eliminuje potrzebę ręcznego podnoszenia ciężkich elementów podczas montażu, obsługi czy wymiany, co ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu.
Żurawie składane. Żurawie te są wykorzystywane do obsługi urządzeń w zlewniach, przepompowniach oraz oczyszczalniach ścieków. Ich zastosowanie pozwala wyeliminować ręczne podnoszenie ciężkich elementów podczas montażu, konserwacji czy wymiany. Składany żuraw umożliwia podnoszenie i opuszczanie w pionie oraz przemieszczanie w poziomie (poprzez obrót kolumny wokół osi pionowej) ładunków o masie do 150-350 kg.
Żurawie wysięgnikowe. Żurawie wysięgnikowe są stosowane do obsługi urządzeń w zlewniach, przepompowniach i oczyszczalniach ścieków, gdy potrzebny jest duży udźwig, zasięg lub wysokość podnoszenia. Ich konstrukcja pozwala na łatwy demontaż i transport, a dzięki specyficznej budowie udźwig pozostaje niezmienny niezależnie od zasięgu, na którym podnoszony jest ładunek.
Jeśli poszukujesz żurawi i innych urządzeń do oczyszczalni ścieków lub innych, podobnych zastosowań, koniecznie zapoznaj się z ofertą produktową firmy BIOX!