Spis treści
Jak i gdzie wyrobić mLegitymację? Jakie dokumenty są potrzebne
Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, mLegitymacja jest wystawiana automatycznie wszystkim uprawnionym osobom. Chodzi o klientów Zakładu, którzy od początku 2023 roku nabyli prawo do emerytury lub renty. Nie trzeba składać wniosku czy też umawiać się na wizyty w celu wydania dokumentu.
– Elektroniczny dokument działa dokładnie tak jak tradycyjny plastik. Emeryt lub rencista, gdy pokaże mLegitymację na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

mLegitymacja. Skąd pobrać i jak zainstalować? Wyjaśniamy
Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Kowalska-Matis wyjaśnia, że aplikację możemy pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Następnie po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty.
– Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – wyjaśnia rzeczniczka.
Dzięki mLegitymacji emeryt lub rencista może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. – Już nie trzeba martwić się, że zapomnimy legitymacji i nie będziemy mogli skorzystać z przysługujących nam zniżek – dodaje rzeczniczka.
Co z osobami, które posiadają tradycyjny dokument?
Elektroniczny dokument pobrać mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową. Sposób zainstalowania elektronicznej legitymacji jest identyczny jak dla tych, którzy rentę czy emeryturę pobierają dopiero od tego roku.
– Pierwszym krokiem jest instalacja aplikacji mObywatel, a następnie po jej zainstalowaniu i zalogowaniu wyszukujemy dokument mLegitymacja – wyjaśnia Kowalska-Matis
Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno plastikowej, jak i elektronicznej. Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności.
mObywatel z legitymacją osoby niepełnosprawnej
Jak czytamy na gra.pl, wielu użytkowników mObywatela narzekało na brak legitymacji osoby niepełnosprawnej, dzięki której uprawnieni mogą korzystać z:
- zniżek w komunikacji miejskiej i krajowej,
- czy rabatów w kompleksach kulturalnych, sportowych i basenach.
- Zasiłek chorobowy. Nie trzeba pracować, żeby skorzystać z „chorobowego”? Wyjaśniamy
- Ochrona przedemerytalna. Tych pracowników nie można zwolnić. Jakie są wyjątki?
- Będzie wyrównanie 500 plus do 800 zł? ZUS wyjaśnia co z dodatkowymi pieniędzmi
- Spadek dla osoby niespokrewnionej. Jak przekazać? Co z podatkiem?
– Oficjalny profil aplikacji w serwisie X zapytany przez jednego z użytkowników, kiedy legitymacja osoby niepełnosprawnej trafi do mObywatela, odpowiedział, że nastąpi to w pierwszym kwartale 2024 roku – podaje serwis gra.pl.