MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca 2024 emeryci i renciści mogą zarobić więcej. Uważaj na limity, bo ZUS może wstrzymać wypłatę świadczeń

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
1 czerwca 2024 zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. – Do sierpnia 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5 703,17 zł brutto. To o ponad 424 zł więcej niż dotychczas – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS regionalny. Co po przekroczeniu limitu? Wyjaśniamy.

Spis treści

Nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów od czerwca 2024. Co po przekroczeniu limitu?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanym komunikacie przypomina, że osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę, czy rentę podejmując lub kontynuując zatrudnienie, muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpływać na wysokość pobieranego świadczenia.

Od czerwca dolny limit bezpiecznego dorabiania wyniesie 5 703, 17 zł brutto.
Limity zarobkowe zmieniają się co 3 miesiące. Od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5 703,17 zł brutto.

Jeśli przychód przekroczy określone progi – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie.

Limity zarobkowe zmieniają się co 3 miesiące. Od czerwca 2024 r. do sierpnia 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5 703,17 zł brutto. To o ponad 424 zł więcej niż dotychczas – informuje cytowany w komunikacie Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Jak wyjaśnia dalej, miesięczne zarobki nieprzekraczające tej kwoty nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty”.

– Natomiast żeby ZUS nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód przez najbliższe trzy miesiące, począwszy od czerwca, nie powinien być wyższy niż 10 591,60 zł brutto – podkreśla Ściwiarski.

Te osoby mogą dorabiać bez ograniczeń

Limity osiąganych zarobków nie dotyczą emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). Wyjątek stanowią seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1780,96zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – uzupełnia rzecznik.

Wysokością swoich zarobków nie muszą przejmować się niektórzy renciści. Jak wyjaśnia ZUS, dotyczy to osób, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które mają ustaloną emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, a pobierają z ZUS-u rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od czerwca 2024 emeryci i renciści mogą zarobić więcej. Uważaj na limity, bo ZUS może wstrzymać wypłatę świadczeń - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska